Informacje

Powstańcza klasówka

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach po raz czwarty zorganizuje dla uczniów z całej Polski sprawdzian wiedzy o najbardziej dramatycznej odsłonie dziejów naszego regionu.

 

Konkurs odbędzie się 20 marca. To nieprzypadkowa data. Tego dnia, 98 lat temu na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, którego niekorzystny wynik był jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu III Powstania Śląskiego. Oprócz świętochłowickiego muzeum klasówkę organizują: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM”.  Sejm  ustanowił 2019 r. rokiem Powstań Śląskich i z tego względu tematyka sprawdzianu koncentrować się będzie wokół zagadnień oraz wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w latach 1919-1921.

 

Już pierwsza klasówka powstańcza stała się wydarzeniem na skalę województwa. Druga edycja nabrała zasięgu ponadregionalnego, ponieważ uczestnicy testu zasiedli w auli Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Motywem przewodnim trzeciej klasówki było wsparcie, jakiego walczącym Ślązakom udzielili Polacy z Wielkopolski. Z pytaniami zmierzyli się uczniowie szkół z dziesięciu województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W czwartej klasówce mogą wziąć udział uczestnicy z całej Polski, a termin zgłoszeń upływa 8 marca.

 

Foto: Od pierwszej edycji w 2016 r. powstańcza klasówka cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search