Królewskie korzenie, 800 lat historii i śliwkowe smaki. Otoczony pierścieniem murów obronnych Szydłów to jedno z najciekawszych miasteczek w województwie świętokrzyskim

Szydłów, nieduże miasteczko w województwie świętokrzyskim, oferuje zaskakująco dużo atrakcji turystycznych, i to takich, których ze świecą szukać w innych rejonach Polski. Miejscowość otoczona imponującymi murami obronnymi, kryje średniowieczną rezydencję królów polskich, cztery świątynie różnych wyznań czy… skały w parku miejskim. A do tego – to polska stolica śliwki! Zobaczcie sami. Warto tu wyskoczyć na przykład na Majówkę 2023.

P. Walczak
Królewskie korzenie, 800 lat historii i śliwkowe smaki. Otoczony pierścieniem murów obronnych Szydłów to jedno z najciekawszych miasteczek w województwie świętokrzyskim

Szydłów po raz pierwszy wspomniany jest w kronikach Jana Długosza przy okazji najazdów tatarskich. Począwszy od Władysława Łokietka, który potwierdził dla Szydłowa prawa miejskie, bywali tu najsłynniejsi polscy królowie. Najczęściej Władysław Jagiełło – aż 17 razy. Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi. Większość obwarowań przetrwała do dziś i właściwie trudno byłoby w Polsce znaleźć lepiej zachowane, kamienne mury miejskie.

Do miasta prowadziły trzy bramy: Krakowska, Opatowska i Wodna. Do dziś można podziwiać tę pierwszą, po Opatowskiej zostały intrygujące relikty.

Szydłów
Fot Sławek Rakowski

Jedyna średniowieczna rezydencja królów, która przetrwała do naszych czasów znajduje się w Szydłowie

W obrębie miasta znajduje się zamek. Najbardziej reprezentacyjna część zamku – Jagielloński Pałac Królewski jest jedyną średniowieczną nieprzebudowaną w wiekach późniejszych rezydencją królów polskich, która przetrwała do naszych czasów. Wewnątrz znajdują się relikty pieców hypokaustycznych czyli rodzaj średniowiecznego ogrzewania podłogowego. W Skarbczyku mieści się Muzeum Zamków Królewskich. To prawdziwa gratka dla miłośników historii z makietami zamków, realistycznymi postaciami królów, multimediami i artefaktami archeologicznymi. Na dziedzińcu zamkowym wraz z początkiem wakacji odbywa się widowiskowy turniej rycerski. Podczas imprezy można obejrzeć konne walki na kopie, starcia ciężkozbrojnych rycerzy na miecze, a także konkurencje łucznicze. Stylizowane stragany z rękodziełem i warsztatami dopełniają klimatu imprezy.

Fragment polichromii średniowiecznej
Fot P. Walczak

Cztery świątynie, w tym znakomicie zachowana żydowska bożnica

W miasteczku, które obecnie liczy niecałe 1000 mieszkańców, znajdują się aż cztery świątynie. Najokazalszą jest gotycka fara św. Władysława z ołtarzem ze szkoły Wita Stwosza. Świątynię ufundował Kazimierz Wielki jako pokutę za spowodowanie śmierci księdza Baryczki. Kościółek Wszystkich Świętych słynie ze średniowiecznej polichromii ściennej tzw. „Biblii ubogich” (około 1370 r.). Za pomocą obrazów „opowiadała” niepiśmiennemu ludowi historie spisane w Nowym Testamencie. Kościół pw. Ducha Świętego połączony był ze szpitalem – przytułkiem dla ubogich. Dziś ten zespół zachowany jest w formie trwałej ruiny. Materialną pozostałością po żydowskiej społeczności Szydłowa jest synagoga z XVI w. Znakomicie zachowana bożnica jest jedną z najstarszych w Polsce. Wewnątrz można obejrzeć bogate zbiory judaików – przedmiotów związanych z kulturą żydowską.

Święto Śliwki
Fot P. Walczak

Szydłów otaczają sady śliwkowe. To prawdziwa polska stolica śliwki

Nie tylko zabytki stanowią o atrakcyjności Szydłowa. Miasteczko zwane jest „stolicą śliwki” za sprawą otaczających je ze wszystkich stron śliwowych sadów. To największe zagłębie tych owoców w Polsce. Szacuje się, że co piąta polska śliwka pochodzi właśnie stąd. W Szydłowie, poza świeżymi owocami dostępnymi od sierpnia do października, można zakupić różnorakie rarytasy śliwkowe. Wymienić tu można m.in.:

  • śliwkę wędzoną – produkt lokalny wpisany na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych UE,
  • powidła,
  • soki,
  • krówki ze śliwką,
  • nalewki,
  • piwo,
  • śliwowicę.

W sierpniu odbywa się tu Święto Śliwki na którym m.in. można obejrzeć pokazy starodawnego wędzenia śliwki „na laskach”, popróbować różnych potraw i dobrze się bawić przy muzyce znanych zespołów.

Szydłów to także ciekawa geologia. Miasto zbudowano na wapiennych skałach, które wykorzystano jako podstawowy budulec do murów obronnych i zamku. Ponad 100-metrowe i wysokie na 10 metrów odsłonięcie tych skał można oglądać w parku miejskim. Znajdują się w nich jaskinie – siedziba zbója Szydły, który według legendy, założył miasto.

Szydłów można zwiedzać przez cały rok. Godziny otwarcia i zasady zwiedzania znajdują się na stronie https://odkrywaj.szydlow.pl/.

Punkt Informacji Turystycznej w Szydłowie
ul. Staszowska 12, 28-225 Szydłów
tel. 41 354 53 13

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon