Aleja gwiazd Jana Bosko

Previous Next

Drugie półrocze w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Świętochłowicach rozpoczęło się od uczczenia patrona, świętego Jana Bosko. Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana msza święta, podczas której ksiądz wikariusz Adam Paszek zwracał uwagę na wyjątkowość księdza Bosko: - To niezwykła postać, na miarę widniejącego za mną napisu „Janek Bosko Superstar”.

Nie ma tak skutecznych wychowawców, których podopieczni osiągnęli chwałę nieba – że wymienię tylko św. Dominika Savio, bł. Laurę Vicuna, bł. Augusta Czartoryskiego czy w końcu „Poznańską Piątkę”. Wszyscy oni byli gwiazdami na niebie, w które możemy się wpatrywać, jednocześnie inspirując swoje człowieczeństwo.

Uzupełnieniem słów ks. Paszka była akademia przygotowana przez klasy pierwsze liceum, które zaproponowały nietypowy program składający się z myśli Jana Bosko, ilustrowanymi starannie dobranymi piosenkami. Pełen przekazu program, opierający się na pięciu filarach Colle Don Bosco (Życie, Matka, Powołanie, Droga, Poświęcenie) przykuł uwagę obserwatorów swoją formą w postaci wykonywanych przez uczniów na żywo utworów oraz treściami prezentowanymi przez narratorów. Całość ubogacały wyświetlane w tle niepowtarzalne bardzo osobiste obrazy.

Po tak bogatej uczcie duchowej nadszedł czas na coś dla ciała w postaci tradycyjnego meczu pomiędzy nauczycielami i uczniami.

Ostatnim, acz najbardziej ekscytującym akcentem była loteria Tombolo przygotowana przez jedną z klas trzecich gimnazjum. Trwająca ponad trzy godziny zabawa przyniosła wiele emocji, a najbardziej rozentuzjazmowanym był gimnazjalista Jakub, który „zgarnął” główną nagrodę, którą tym razem był atrakcyjny rower trekkingowy. Fundatorami nagród był Ksiądz Inspektor Adam Parszywka, Wspólnota Salezjańska z Świętochłowic, Rada Rodziców oraz inni sponsorzy, wśród których warto wspomnieć o absolwentach szkoły.

Dodatkowym aspektem ubogacającym obchody Święta Patronalnego była okolicznościowa gazetka szkolna „Bosko News”, zredagowana przez kółko dziennikarskie, zrzeszające uczniów klas pierwszych miejscowego liceum.

Wojciech Szołtysek
Fot. Monika Wojtol i Damian Borowkow

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search