Bilet na basen zamiast mandatu

Zakończyła się pierwsza odsłona nowatorskiego projektu profilaktycznego świętochłowickich policjantów. Na Kąpielisku Miejskim w Świętochłowicach, znajdującym się na terenie OSiR „SKAŁKA”, mundurowi wraz z WOPR-em uczyli kąpiących się jak „ratować życie”. Spotkanie to poprzedzone było trwającymi cały tydzień kontrolami zbiorników wodnych, na których obowiązuje zakaz kąpieli. Wszystkim „złapanym” zamiast mandatu policjanci wręczali bilet na basen.

Na terenie podległym świętochłowickiej komendzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli we wszystkich zbiornikach wodnych. Według policyjnych statystyk w okresie od maja do września 2015 roku w Polsce utonęło 367 osób. W bieżącym roku w okresie od maja do lipca już 163 osoby. Mając na uwadze istotę zagrożeń z jakimi mogą się spotkać osoby kąpiące się w niestrzeżonych akwenach, świętochłowiccy policjanci w ramach działań profilaktycznych dokonali wielokrotnych kontroli akwenów zlokalizowanych na terenie miasta. Działania prowaadzone były w ramach kampanii profilaktycznej „Bezpieczne Wakacje 2016”, a przeprowadzili ją mundurowi wraz ze świętochłowickim kołem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kluczowym podmiotem akcji, był Ośrodek Sportu i Rekreacji „SKAŁKA”, który ufundował „wejściówki” na basen.

Drugim celem akcji profilaktycznej było podnoszenie świadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 9 sierpnia policjanci posiadający specjalistyczne wyszkolenie medyczne, wspólnie z ratownikami świętochłowickiego WOPR-u prowadzili warsztaty i wykłady z udzielania pierwszej pomocy dla wszystkich obecnych na basenie tego dnia osób. Stanowisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży, jak i osób starszych. Omawiane były zagadnienia związane m.in. z ratowaniem osoby podtopionej, wyciągniętej z wody, osoby, która z niewyjaśnionych przyczyn straciła przytomność.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search