Dziś zasiłek, jutro niezła pensja

Previous Next

Spawacz – 4 tys. zł, operator wózków widłowych – 2,7 tys. zł, opiekunka osób starszych 1,7 tys. zł. Osiemdziesięciu bezrobotnych mieszkańców Świętochłowic ma szanse zdobyć nieźle płatny zawód. Biorą udział w drugiej edycji projektu „Drogowskaz”, organizowanego przez Centrum Integracji Społecznej. Trzydziestu uczestników pierwszej edycji już znalazło zatrudnienie.

Świętochłowiczanie zakwalifikowani do projektu przez najbliższych dziewięć  miesięcy będą uczestniczyli w zajęciach przygotowujących ich do podjęcia pracy. Mają zapewniony udział w kursach zawodowych, językowych, warsztatach umiejętności społecznych, doradztwie zawodowym i finansowym oraz  indywidualnym poradnictwie prawnika i psychologa.

- Wybór możliwości zdobycia zawodu mają duży. Do ich dyspozycji pozostają kursy: obsługi kasy fiskalnej, podstaw obsługi komputera, kurs wózka jednojezdniowego i  opiekunki osób starszych. W tegorocznej edycji bezrobotni świętochłowiczanie mogą zdobyć ponadto umiejętności spawacza metodą MAG 135 czy opiekunki medycznej. Czeka też na nich kurs małej gastronomii – wylicza Kamil Wójcik, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach.

Nowe propozycje zawodowe cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników bo gwarantują przyzwoite warunki płacowe.

- Odkąd kilka lat temu straciłem pracę, trudno mi związać koniec z końcem. Chcę zdobyć kwalifikacje spawacza, bo z tego co się orientowałem to przeciętna pensja w tym zawodzie wacha się „na rękę” od 1,9 tys. zł nawet do 4 tys. zł. – mówi jeden z uczestników projektu.

W przypadku opiekunki medycznej zarobki są wprawdzie nieco mniej atrakcyjne, ale w tym zawodzie można znaleźć pracę na rynku europejskim. Umożliwia to także prowadzony w ramach projektu kurs nauki języka niemieckiego.

- Dzięki nabyciu umiejętności komunikacji i podstaw pisania w tym języku uczestnicy mają szansę na znalezienie zatrudnienia za granicą, a także swobodnego porozumiewania się podczas wyjazdów. Dwójce naszych beneficjentów udało się podjąć pracę w Niemczech, w charakterze opiekunów osób starszych – dodaje dyrektor Kamil Wójcik.

Bardzo ważnym elementem ułatwiającym znalezienie pracy są też staże dla najbardziej aktywnych uczestników. W tej chwili realizują je dwie osoby, kolejnych dziesięć trafi na nie w ciągu najbliższych miesięcy. Systematyczna współpraca CIS z pracodawcami, sprawia, że stażyści w ich firmach w naturalny sposób znajdują zatrudnienie.

W trzech edycjach Klubu Integracji Społecznej „Drogowskaz” bierze udział 240 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad półtora miliona złotych, z czego miasto wyłoży jedynie 50 tys. zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search