Iglica wieńczy budynek muzeum

Previous Next

Zabytkowy budynek przy ul. Polaka 1 w Świętochłowicach, remontowany na potrzeby Muzeum Powstań Śląskich, zwieńczyła iglica. W kuli umieszczono tzw. kapsułę czasu, zawierającą okolicznościowy tekst dla potomnych z informacjami dotyczącymi miasta i samej inwestycji oraz gazetę jubileuszową wydaną z okazji 700 – lecia Świętochłowic.

Prace koncepcyjne nad stworzeniem w Świętochłowicach Muzeum Powstań Śląskich trwają od 2011 roku. W marcu br. miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i wykonanie remontu budynku z konsorcjum złożonym  z dwóch firm -  Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego oraz Przedsiębiorstwa Usługowo – Produkcyjno – Handlowego Budowlani z Bytomia. Zgodnie z umową obiekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku.

- Dzięki pozyskanym przez nas środkom unijnym budynek, który przez 13 lat stał pusty, odzyskuje dawny blask. Najważniejsza będzie w nim jednak interaktywna i w pełni nowoczesna ekspozycja połączona z eksponatami, które udaje nam się pozyskiwać podczas ogólnopolskiej zbiórki. Placówka pomyślana została jako centrum edukacji, w dużej mierze dedykowane młodzieży – mówi prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

W październiku br. na dachu budynku posadowiono, zrekonstruowaną na podstawie zachowanych zdjęć i fragmentów oryginalnego projektu autorstwa Emila i Georga Zillmannów, wieżyczkę. Na niej zamontowano dzisiaj iglicę z kapsułą czasu, zawierającą przekaz dla potomnych, odpowiednio zabezpieczony przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych i czasu.

- Budowa przebiega zgodnie z planem. Do tej pory w budynku przy ul. Polaka 1 wyremontowaliśmy dach, wymieniliśmy stropy, wybudowaliśmy szyb windowy  i wykonaliśmy szereg prac murarskich. Obecnie kończymy wymianę wszystkich instalacji i wstawiamy okna. W grudniu rozpoczniemy prace wykończeniowe – tłumaczy kierownik budowy Marek Rotkegel.

Warto przypomnieć, że całkowity koszt  remontu i przebudowy budynku przy ul. Polaka 1 wynosi 9 mln 324 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w wysokości 7 mln 884 tys. zł.. Natomiast projekt i wykonanie ekspozycji muzeum będzie kosztowało 4 mln 335 tys. zł. Należy dodać, że na  ten cel miasto pozyskało kilkaset tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search