Śniadanie wielkanocne w „Zgodzie”

Previous Next

Ponad 300 osób zasiadło przy wspólnym stole w świętochłowickim Centrum Kultury Śląskiej „Zgoda”, podczas śniadania Wielkanocnego dla samotnych. Dla gości przygotowano tradycyjne potrawy - żur, jajka, wędliny i wspaniałe wypieki. Wydarzenie zorganizowała Fundacji Wolne Miejsce z Katowic przy współpracy miasta.

- Od wielu lat jako fundacja organizujemy Wigilię oraz śniadania wielkanocne dla osób samotnych – nie tylko na Śląsku. Po raz pierwszy i już wiem, że nie ostatni tu w Świętochłowicach w tej wspaniałej sali – powiedział Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce. - Wszystko przygotowane jest przez wolontariuszy, którzy chcą to robić i z uśmiechem na twarzy pomagają. Później także siadają do stołu i stają się gośćmi. Śniadanie wielkanocne dla samotnych przygotowaliśmy dla nieograniczonej liczby osób. Wszędzie serwujemy tyle dań ile potrzeba.

Razem z mieszkańcami, którzy przyjęły zaproszenie na to wyjątkowe spotkanie do stołu zasiedli - prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, wiceprezydent Bartosz Karcz, drugi zastępca Stanisław Korman, radni, a także  ks. Adam Palion – delegat arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca i ks. Bogusław Cichy - delegat biskupa dr Mariana Niemca. 

Wszystko przygotowali wolontariusze oraz darczyńcy. Uczestnicy śniadania oprócz jedzenia i miłej atmosfery otrzymali także drobny upominek.

- Jestem sama i jakby nie to śniadanie, to byłabym sama. To bardzo fajny pomysł. Z chęcią przyjdę na kolejne świąteczne spotkania – stwierdziła uczestniczka, śniadania wielkanocnym dla samotnych w Świętochłowicach.

Po raz pierwszy miasto Świętochłowice zorganizowało tego typu wydarzenie i okazało się, że jest duże zapotrzebowanie wśród mieszkańców. W mieście jest bowiem wiele osób samotnych, które przyszły do Centrum Kultury, by tego wyjątkowego poranka być z innymi ludźmi.

- Walczymy z samotnością. Tutaj okazuje się, że jesteśmy jedną, wielką wspólnotą, podczas tych ważnych świąt Wielkiej Nocy. Zgromadziliśmy się tutaj i razem biesiadujemy, i świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie – powiedział Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search