Teraz wady postawy, a w przyszłości otyłość

Rozpoczął się pilotażowy projekt, realizowany przez miasto i Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe w Rabce-Zdroju.

W poprzednim numerze informowaliśmy, że prezydent Dawid Kostempski i Jarosław Wieszołek, prezes Zarządu Śląskiego Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju podpisali umowę o współpracy. Dzięki niej uczniowie świętochłowickich szkół podstawowych zostaną przebadani pod kątem wad postawy. Akcja już trwa. W Szkole Podstawowej nr 17 rozpoczęły się badania uczniów klasy IV-VI pod kątem wad postawy. Przeprowadzają je specjaliści z Rabki-Zdroju.

- To pionierski projekt. Cieszę się, że Świętochłowice są pierwszym miastem, w którym nasi lekarze prowadzą badania z zakresu wad postawy. To poważny problem wśród dzieci i młodzieży, dlatego trzeba kontrolować ich prawidłowy rozwój – mówi prezes Wieszołek.

- Dzieci są badane nowoczesnym sprzętem – sensorem Hipokrates, który wykazuje wady postawy. Jeżeli zostaną one stwierdzone, informujemy o tym rodziców i po wyrażeniu przez nich zgody, wypisujemy skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Wady postawy u dzieci są związane z różnymi przyczynami, m.in. brakiem ruchu czy ciężkimi tornistrami. W przyszłości powoduje to kolejne problemy z biodrami, kolanami i kręgosłupem - dodaje Barbara Bajda, lekarz specjalista chorób dzieci ze Śląskiego Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju.

Badania potrwają do 30 czerwca 2018 roku, ale na tym nie koniec.

- Przymierzamy się do podobnego projektu, ale realizowanego z innym parterem, niż ośrodek w Rabce-Zdroju. Tym razem zajmiemy się nadwagą wśród świętochłowickich uczniów. To cywilizacyjny problem, z którym musimy się zmierzyć, jeżeli chcemy, aby nasze dzieci żyły zdrowo i aktywne – zapowiada Dawid Kostempski, prezydent miasta.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search