Trzy miliony na szpital

W Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach dobiegły końca dwa ważne projekty termomodernizacji i informatyzacji. Razem kosztowały ponad trzy miliony złotych, z czego prawie dwa miliony pochodziły ze środków zewnętrznych.

Ponad tysiąc metrów kwadratowych styropianu i 100 tysięcy kilogramów klejów oraz farb zużyto na przeprowadzenie trwającej niespełna pół roku termomodernizacji szpitalnych obiektów przy ul. Chorzowskiej. Inwestycja  zamknęła się w kwocie 1,8 mln zł., z tego aż 905 tys. zł stanowiła niskooprocentowana pożyczka z WFOŚiGW, która zostanie spłacona w ciągu 10 lat. Pomogą w tym zapewne oszczędności wynikające z termomodernizacji. Wydatki na energię elektryczną i cieplną zmaleją nawet o 25 – 30 procent. Natomiast wprowadzenie nowej kolorystyki budynków zmieniło wizerunek zarówno szpitala jak i najbliższej okolicy.

Nowe światłowodowe okablowanie dzięki, któremu wszystkie budynki szpitala zostały połączone w jedną sieć, 125 nowych komputerów i monitorów, ponad 50 drukarek oraz dwa serwery to widoczny efekt informatyzacji szpitala. Pochłonęła ona 1,5 mln zł, z czego prawie milion złotych wyniosło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

- Zainstalowane oprogramowanie daje możliwość śledzenia ruchu pacjenta od wejścia na izbę przyjęć aż do otrzymania wypisu ze szpitala. Znacznie ułatwia też pracę personelowi, który pobyt chorego w lecznicy, z punktu widzenia medycznego, może śledzić na ekranie monitora – tłumaczy prezes świętochłowickiego szpitala Dariusz Skłodowski. Pozytywne skutki informatyzacji odczują niemal wszyscy mieszkańcy Świętochłowic, umożliwia im bowiem elektroniczną rejestrację do przychodni specjalistycznych. Aby tego dokonać muszą wejść na stronę internetową ZOZ Świętochłowice, otworzyć zakładkę „Elektroniczna rejestracja w poradni”, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami. W placówkach świętochłowickiej służby zdrowia dostępne są ulotki informujące jak krok po kroku korzystać z medycznego portalu internetowego. 

Na sfinalizowaniu tych dwóch projektów nie kończą się jednak plany świętochłowickiego szpitala. - W przyszłym roku placówka będzie się ubiegać o środki zewnętrzne na kolejne inwestycje: termomodernizację pozostałych obiektów, rozbudowę zakładu opiekuńczo – leczniczego, oraz zakup sprzętu, między innymi tomografu komputerowego i ultrasonografu -  mówi prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. W trzyletniej perspektywie planowana jest budowa nowego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search