W byłej szkole powstają mieszkania

Previous Next

W budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Szkolnej 10 rozpoczęły się prace modernizacyjne związane z adaptacją obiektu na blok mieszkalny. Powstanie w nim 25 mieszkań komunalnych o powierzchni od 28 do 51 m kw.

 Wykonawcą tej inwestycji jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe Probudrem, z którym w grudniu 2013 r. miasto podpisało umowę. Na sfinalizowanie tego przedsięwzięcia ma ono dziesięć miesięcy. Prace do tej pory przebiegają zgodnie z planem, w związku z tym, że prowadzone są wewnątrz budynku, nie powinno zakłócić ich ewentualne nadejście zimy.

- Do obiektu weszliśmy przed świętami. W tej chwili trwają roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe. Odkrywamy również stropy, musimy sprawdzić ich stan bowiem mamy do czynienia z budynkiem zabytkowym, ponad stuletnim. Za dwa tygodnie przewidujemy montaż belek i nadproży, a następnie przystąpimy do prac budowlanych – mówi Władysław Łuszcz z Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowego Probudrem.

Docelowo prace remontowe obejmą m.in. wykonanie nowego pokrycia dachowego, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wyburzenie   i postawienie nowych ścian działowych, montaż okien i drzwi, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i wykonanie izolacji termicznej.

Warto przypomnieć, że planowany koszt przebudowy, określony w umowie z wykonawcą, wynosi 1,4 mln zł, natomiast całkowity koszt realizacji tego zadania jest szacowany na 1,75 mln zł. Kwota ta nie w pełni obciąży jednak budżet miasta. Na inwestycję Świętochłowice otrzymają z Banku Gospodarstwa Krajowego finansowe wsparcie ze Środków Funduszu Dopłat w wysokości maksymalnie do 40% faktycznych kosztów przedsięwzięcia. Wsparcie to jest bezzwrotne, ale zgodnie z zasadami jego udzielania, miasto jest zobowiązane do utworzenia lokali socjalnych. Musi ich powstać co najmniej tyle samo, ile mieszkań wybudowanych z udziałem finansowego wsparcia.

 

 

 

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search