75-lecie praw miejskich Świętochłowic. Władze miasta zapraszają na uroczystą mszę

Najmniejsze w Polsce miasto powiatowe obchodzi 75-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji władze Świętochłowic zapraszają na uroczystą mszę w intencji miasta i jego mieszkańców.

Świętochłowice

Msza z okazji 75-lecia nadania praw miejskich Świętochłowicom, w intencji miasta i jego mieszkańców, zostanie odprawiona w niedzielę, 13 lutego 2022 r., o godz. 11.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach, przy ul. Teodora Kubiny 10.

- Po mszy świętej, na wszystkich przybyłych gości, czekać będzie słodka niespodzianka, która umili niedzielne popołudnie – informuje Urząd Miejski w Świętochłowicach.

Dodatkowo Muzeum Powstań Śląskich zaprezentuje mobilną wystawę dotyczącą jubileuszu miasta.

Pierwsze wzmianki o Świętochłowicach pochodzą z 13. i 14. wieku

W przekazach źródłowych pierwsza wzmianka o dzisiejszych Świętochłowicach, z końca 13. wieku, dotyczy Chropaczowa. W dokumencie księcia bytomskiego Kazimierza II pojawia się nazwa Chropazcow. Z kolei na początku 14. wieku wymieniono z nazwy Swentochlowicze.

Świętochłowice prawa miejskie uzyskały1 stycznia 1947 r. zarządzeniem ówczesnego wojewody katowickiego. Z kolei 17 marca 1951 r. stały się miastem wydzielonym na prawach powiatu, a do miasta przyłączono gminy Lipiny i Chropaczów. Dziś Świętochłowice są najmniejszym z miast w Polsce na prawach powiatu – mają zaledwie 13,31 km² powierzchni. Są też jednym z trzech najgęściej zaludnionych miast w kraju.