8 sierpnia obchodzony jest dzień pszczół. Te niewielkie owady mają ogromne znaczenie dla środowiska

8 sierpnia w Polsce corocznie obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. To doskonały moment, by docenić rolę, jaką te owady pełnią w naszym ekosystemie, a także ocenić zagrożenia, z którymi muszą się mierzyć. Nie zawsze są one bowiem należycie traktowane przez człowieka.

Dzień pszczół

Coraz częściej pojawiają się informacje o masowym truciu tych stworzeń.
Choć pszczoły osiągają niewielkie rozmiary, to mają ogromne znaczenie dla środowiska. Odpowiadają one za zapylanie 70 proc. gatunków roślin, które zapewniają aż 90 proc. pożywienia. Dlatego tak ważna jest dbałość o ich populację. Niedostateczna liczba tych owadów w przyrodzie może bowiem doprowadzić do wielkich szkód, w tym do między innymi znacznie mniej wydajnego rolnictwa.

– Pszczoły są sprzymierzeńcami roślin, również tych uprawianych na skalę przemysłową. Jednak niekiedy stają się one dla insektów śmiertelną pułapką. Zdarza się, że opryski, np. rzepaku, wykonywane są w niewłaściwym czasie, przed oblotem naszych skrzydlatych przyjaciół. Powoduje to zatrucie owadów pestycydami, przyczyniające się często do śmierci całych pszczelich rodzin – mówi Kazimierz Pietras z Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

O ile takie sytuacje mogą być efektem niewiedzy czy zaniedbania, to żadnego usprawiedliwienia nie znajdują sytuacje, gdy pszczoły zatruwane są z premedytacją. Wiosną 2021 r. na Kaszubach zniszczono dziewięć domów dla pszczół. Zostały zalane ropą. Tego rodzaju zachowanie nie jest odosobnione, pomimo że jest zagrożone konsekwencjami karnymi.

I ty możesz dbać o pszczoły

Obecnie nierzadko się słyszy o wspomaganiu przez człowieka działań pszczół, a także innych zapylaczy – np. trzmieli. W wielu miastach Polski powstają hotele dla owadów czy łąki kwietne. To świetna pomoc dla maleńkich owadów. Nie trzeba mieć wielkiego ogrodu, by posiać łąkę kwietną, wystarczy także uprawa kolorowych kwiatów balkonowych. Można stosować także poidełka dla owadów. Wiele organizacji zajmuje się projektami dotyczącymi np. adopcji pszczół. Te działania mogą przynieść korzyści, jednak muszą być podejmowane na szerszą skalę.

Dzisiejszy dzień to dobra okazja, by zastanowić się nad rolą pszczół w naszym środowisku. Pszczoły nieustannie potrzebują naszej ochrony. Wspominał o tym wielki fizyk Einstein, mówiąc: "jeśli wyginą pszczoły, ludzkości zostaną jeszcze 4 lata".

źródło: Akademia Ekologiczna Amest Otwock