Akcja deratyzacja, czyli kolejna obowiązkowa próba walki ze szczurami w mieście

Szczury w przestrzeni miejskiej nie są niczym nowym. Ten popularny w Polsce gatunek synantropijny, czyli taki, który przystosował się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka, na stałe zadomowił się także w Świętochłowicach. Jeszcze we wrześniu ma rozpocząć się kolejna runda walki z przeciwnikiem z rodziny myszowatych.

Sprawca wielu niemiłych sytuacji

Szczur śniady i szczur wędrowny. To najliczniej występujące odmiany. Wielu przedstawicieli można spotkać nie tylko w okolicach śmietników, ale także w piwnicach, na strychach czy w mniej przyjemnych okolicznościach - np. w mieszkaniu.

Szczury potrafią wspinać się po murach, bez trudu niszczą napotkane przeszkody. Swoje nory budują w rurach kanalizacyjnych, suchych piwnicach lub w glebie. To gatunek, który przystosował się do każdego rodzaju pożywienia. Od resztek obiadowych, przez rośliny, owoce i warzywa w przydomowych szklarniach, po mięczaki, ryby a nawet drobne ssaki. Problemu nie stanowi nawet padlina. Większość gryzoni, na ucztę wyrusza nocą. Nie brakuje jednak osobników, które pożywienia szukają przez całą dobę.

Część społeczeństwa, często nieświadomie - rozpieszcza nieproszonych bywalców. Szczury, oprócz możliwości przenoszenia licznych bakterii czy drobnoustrojów, potrafią wywołać nawet ataki paniki.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Świętochłowic, w ramach walki z liczną populacją tego gatunku w mieście, od 19 września przeprowadzana będzie akcja odszczurzania.

Na czym polegają działania?

W ramach obowiązkowej deratyzacji w budynkach mieszkalnych, a także zakładach handlowych, sklepach, obiektach przemysłowych, halach czy fabrykach powinny zostać wyłożone środki trujące dla gryzoni. Wszyscy właściciele, administratorzy, zarządcy i użytkownicy lokali zobowiązani są do zakupienia takich środków na własny koszt.

W dniu 19 września, na uprzątniętych terenach piwnicznych, a także w innych miejscach, gdzie pojawiają się szczury, należy wyłożyć truciznę zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wyszczególnionych w ulotce producenta. Środki należy uzupełniać do 21 października 2022 roku. Właściciele są także zobowiązani do usuwania martwych ciał. Maksymalny termin na uprzątnięcie nieruchomości minie 23 października 2022 roku.
Wszyscy zobligowani do przeprowadzenia odszczurzania mają także obowiązek do zabezpieczenia obszarów, w których wyłożono truciznę a także poinformowania mieszkańców czy pracowników o przeprowadzaniu akcji.