Będą kontrole dzikich kąpielisk w Świętochłowicach. Mogą się posypać mandaty

Policjanci ze Świętochłowic zapowiadają wzmożone kontrole dzikich kąpielisk w mieście. Na kąpiących się pomimo zakazu i ostrzeżeń, czekać będą wysokie grzywny.

Będą kontrole dzikich kąpielisk w Świętochłowicach Mogą się posypać mandaty

Idzie lato i wiele osób będzie szukać ochłody. Często na dzikich kąpieliskach. Policjanci ze Świętochłowic zapowiadają wzmożone kontrole takich miejsc.

- Kąpiel w miejscu zabronionym, jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, za które grozi grzywna, ale coraz częstszą przyczyną tragedii. Aby wypoczynek w okolicy akwenów nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek – podkreśla mł. asp. Michał Tomanek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Policjanci ze Świętochłowic przypominają o zasadach bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
  • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
Był poszukiwany i sam wezwał służby

Może Cię zainteresować:

Był poszukiwany i… sam wezwał służby. Trafił do szpitala, a później czeka go zakład karny

Autor: Redakcja NGS24

24/05/2023

Pijany próbował przekupić policjantów

Może Cię zainteresować:

63-letni świętochłowiczanin trafił do izby wytrzeźwień. Proponował łapówkę w zamian za puszczenie go wolno

Autor: Redakcja

22/05/2023