Bez prawa jazdy i po alkoholu prowadziła samochód 28-letnia świętochłowiczanka na Drogowej Trasie Średnicowej. Teraz grozi jej nawet kara więzienia

Najwyraźniej obowiązujący od 1 stycznia nowy taryfikator mandatów nie wszystkich kierowców skłonił do przestrzegania przepisów. W Świętochłowicach policjanci z drogówki mieli pełne ręce roboty.

Pixabay
Policja

Na ulicy Korfantego policjanci zauważyli zbyt szybko jadącego forda. Jak wykazał odczyt z urządzenia do pomiary prędkości, samochód poruszał się z prędkością 73 km/h – na drodze z ograniczeniem do 40 km/h. Jak się okazało podczas kontroli, 26-letni kierowca auta nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dwa mandaty oznaczały karę w wysokości 900 złotych.

Bez prawa jazdy

Świętochłowiccy policjanci, patrolując Drogową Trasę Średnicową, zatrzymali do kontroli volkswagena. Samochód prowadziła 28-letnia mieszkanka Świętochłowic. Badanie alkomatem wykazało, że kobieta miała w organizmie ponad pół promila alkoholu. Co więcej, świętochłowiczanka była dopiero... w trakcie kursu na prawo jazdy, więc nie miała uprawnień do prowadzenia pojazdów. Teraz grozi jej nie tylko wysoka grzywna, ale nawet więzienie.

Kolejny kierowca skontrolowany został na ulicy Michalskiego. Prowadzący citroena 24-letni mieszkaniec Świętochłowic, także nie miał prawa jady. Na dodatek jego samochód nie był dopuszczony do ruchu. Policjanci zakończyli kontrolę sporządzeniem wniosku o ukaranie do sądu. Postępowanie w obu sprawach – 28-letniej kobiety i 24-letniego mężczyzny – prowadzi świętochłowicka komenda policji.

Policjanci przypominają nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

  • do 30 km/h – do 400 złotych,
  • od 31 do 40 km/h – 800 złotych,
  • o 41-50 km/h – 1000 złotych,
  • o 51-60 km/h – 1500 złotych,
  • o 61-70 km/h – 2000 złotych,
  • o 71 km/h i więcej – 2500 złotych.

Wzrosła także maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd – z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.