Biała piana na stawie Kalina. Tak działa system napowietrzania

Mieszkańców Świętochłowic zaniepokoiła biała piana unosząca się na powierzchni stawu Kalina. Miejscy urzędnicy uspokajają, że nie ma się czego obawiać.

fot. Urząd Miejski w Świętochłowicach
Świętochłowice staw Kalina

Biała piana na powierzchni stawu Kalina to efekt prac związanych z jego remediacją. Tak działa system napowietrzania akwenu, który został tam zamontowany 13 maja 2022 r.

Dzięki napowietrzaniu przywracane jest życie biologiczne w stawie Kalina

Jak wyjaśnia Emilia Stańkowska z firmy Remea, wykonawcy prac, piana jest ubocznym skutkiem zmiany procesów beztlenowych na tlenowe. Proces - jak zapewnia - nie wpłynął negatywnie na jakość powietrza oraz jakość wody w stawie.

- Jest to zjawisko naturalne, które ustąpi po nasyceniu wody tlenem. System napowietrzania stawu Kalina jest kluczowym elementem, dzięki któremu w zbiorniku przywracane jest życie biologiczne – dodaje Emilia Stańkowska, cytowana na stronie Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Urzędnicy ze Świętochłowic dodają, że wyniki badań powietrza wokół stawu regularnie publikowane są w internecie. Jak dotąd wyniki pomiarów nie wskazywały na przekroczenia tzw. „wartości odniesienia” podanych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 26 stycznia 2010 r.

Prace przy oczyszczaniu stawu Kalina mają się zakończyć w sierpniu 2023 r.

Staw Kalina to największy i najbardziej zanieczyszczony zbiornik wodny w Świętochłowicach. Skażony jest chemikaliami, które przez dziesiątki lat dostawały się do niego z hałdy odpadów poprodukcyjnych, usypanej obok przez Zakłady Chemiczne „Hajduki” z Chorzowa Batorego. Prace przy jego oczyszczeniu rozpoczęły się w kwietniu 2021 r., a ich zakończenie planowane jest na sierpień 2023 r.

Po zakończeniu prac staw Kalina i okolice mają się stać miejscem rekreacji i wypoczynku. W planach jest m.in. budowa placu zabaw, boiska, siłowni plenerowej, wybiegu dla psów, skateparku oraz ścieżek dla spacerowiczów i rowerzystów. Przy stawie ma powstać kaskada wodna, dzięki której woda będzie stale napowietrzana i filtrowana.