Bogata historia Lipin wciąż żywa. Zapowiadają się ciekawe wydarzenia w „Grocie”

Nasze miasto ma wielowymiarową historię. Z okazji obchodów Narodowych Dni Dziedzictwa 2021 w Centrum Kultury Śląskiej w lipińskiej Grocie odbędzie się szereg tematycznych wydarzeń związanych z Lipinami.

Historia Lipin zaczyna się w roku 1802, wtedy pojawią się na mapie. Cytując za Marianem Piegzą „Niektórzy, szukając pochodzenia tej nazwy, sięgają do historii przekazanej przez naczelnika policji A. Kaudera w 1871 roku. Wspomina on, iż na skraju zabudowań dworskich należących do dóbr rycerskich w Chropaczowie, tuż przy lesie stała chatynka, w której mieszkał ekonom Lipina. Był to ponoć jedyny mieszkaniec tej okolicy. Stąd utrwaliła się nazwa. Czy jednak ma ona kojarzyć się z tą osobą, czy też z drzewem lipy, jak wolą inni – nie rozstrzygniemy tego”.

Rozwój przemysłowy Lipin, pojawiający się kościół, ratusz, losy tej dzielnicy są bogate. Historię tego miejsca można znów przypomnieć, gdyż w lipińskiej Grocie w najbliższym czasie odbędą się ciekawe spotkania.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach tegorocznych obchodów Narodowych Dni Dziedzictwa, których celem jest m.in. przypominanie bogatej historii Lipin:

Program prezentuje się następująco:

- 06.08 – Życie w cieniu kominów,

- 13.08 – Lipiny wczoraj i dziś,

- 20.08 – Strój śląski,

- 27.08 – Lipiny oczami Chorzowianina,

- 03.09 – Lipiny w przyszłości,

- 10.09 – Strój śląski.

Wszystkie wydarzenia odbędą się od godziny 15.00 w CKŚ Grota przy ul. Chorzowskiej 73.