Bomba w Świętochłowicach. Ćwiczenia policjantów i strażaków

„Unabomber” – to kryptonim ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które odbyły się w Świętochłowicach. Policjanci i strażacy doskonalili swoje umiejętności w zakresie reagowania w sytuacjach szczególnych zagrożeń lub w sytuacjach kryzysowych.

Scenariusz ćwiczeń był prosty. W środę, 16 listopada 2022 r., około godz. 10.00, dyżurny świętochłowickiej komendy policji został powiadomiony, że na terenie Śląskiego Laboratorium Analitycznego ujawniono podejrzany bagaż - plecak pozostawiony bez nadzoru na terenie parkingu należącego do firmy.

Na miejsce natychmiast skierowano patrol, który potwierdził zgłoszenie. Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach, podinsp. Dawid Gil, powołał na czas działań sztab oraz grupę realizacyjną, składającą się z dowódcy, policjantów prewencji, ruchu drogowego oraz mundurowego z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Doskonalenie organizacji i zarządzania siłami policji

Istniało uzasadnione podejrzenie, iż pozostawiony plecak z zawartością przedmiotów przypominających materiały wybuchowe może zostać zdetonowany lub może dojść do samoczynnego wybuchu przedmiotowych materiałów. Na miejsce skierowano więc policjanta NGRMP (Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego). Funkcjonariusz sprawdził pakunek i nie potwierdził początkowych przypuszczeń. Z kolei funkcjonariusz dochodzeniowo-śledczy wraz z technikiem kryminalistycznym dokonali oględzin miejsca ujawnienia plecaka, sporządzając stosowną dokumentację.

- Ćwiczenia miały bardzo ważne znaczenie. Ich celem było m.in. doskonalenie organizacji i zarządzania siłami policji na miejscu zdarzenia o charakterze powszechnego zagrożenia życia i zdrowia ludzi, a także współpracy policji z innymi służbami. Ponadto sprawdza to umiejętność elastycznego kierowania siłami i środkami oraz podejmowanie trafnych decyzji w czasie działań – tłumaczą w świętochłowickiej komendzie.

Dowódca działań z ramienia Komendy Miejskiej Policji koordynował działania na miejscu oraz współdziałał z odpowiednimi podmiotami. Na miejscu był także szef świętochłowickich policjantów, podinsp. Dawid Gil oraz dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach, bryg. Adam Nasiek.

Nowe samochody pożarnicze Państwowej Straży Pożarnej ze Świętochłowic

Może Cię zainteresować:

Strażacy ze Świętochłowic otrzymali dwa nowe samochody pożarnicze

Autor: Redakcja NGS24

15/11/2022

Łowcy Pedofili

Może Cię zainteresować:

Kolejny pedofil uchwycony w Świętochłowicach. Wysyłał "dzieciom" filmy pornograficzne

Autor: Redakcja NGS24

07/11/2022