Brakuje pieniędzy na remont budynku OSiR „Skałka” w Świętochłowicach. Radni głosowali w sprawie dodatkowych środków

W trakcie dzisiejszej (13 czerwca) sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach głosowano w sprawie przyznania dodatkowych środków na zakończenie remontu budynku OSIR Skałka. W trakcie burzliwej dyskusji głos zabierali radni i prezydent Beger. W tle inflacja, pandemia i … wojna w Ukrainie.

fot. FB/Sławomir Pośpiech - Wiceprezydent Świętochłowic
Świętochłowice remont Skałki

Prezydent Świętochłowic tłumaczył, że trzeba zwiększyć środki na remont budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji Skałka, bo… był on budowany w latach 70-tych w czynie społecznym. Wtedy – jak wyraził się Daniel Beger - prowadzone były także nieokreślone dokładnie, tajemne prace. Padły również argumenty odwołujące się do postępującej inflacji i niedawno zakończonej pandemii, a także wojny w Ukrainie.

O 1,6 mln zł więcej na remont budynku „Skałki”

Koszt wykonania tej inwestycji szacowany był na 7,5 mln zł, jednak ta kwota się zwiększy. Na razie o 1,6 mln zł, ale może być więcej. Daniel Beger stwierdził bowiem, że nie ma wpływu na zmianę kosztów i nie wie dokładnie ile ta inwestycja ostatecznie będzie kosztować. Prezydent przypomniał, że w umowie z wykonawcą wpisana jest waloryzacja na poziomie 17%.

Na wystąpienie prezydenta Begera odpowiedzieli radni. Grzegorz Gniełka stwierdził, że argumenty wojny w Ukrainie i braku wpływu na realizację inwestycji, to nadużycie.

- Panie prezydencie, proszę się opamiętać! - rzucił z mównicy w odniesieniu do argumentu o wojnie. Jak pan może powiedzieć, że pan nie ma na to wpływu, przecież to pana służby. Pan podejmuje decyzje i pan wybiera wykonawców. To jak są te decyzje podejmowane, bez analizy? – zapytał radny.

W obronie prezydenta wystąpiła radna Bożena Wojciechowska-Zbylut. Zauważyła, że realizacje różnych inwestycji są dzisiaj zagrożone, bo rosną koszty i odsetki od kredytów. Może to dziwić, gdyż inwestycja na skałce wcale nie jest kredytowana.

Głos zabrał również radny Rafał Łataś, który odwołał się do budowy mieszkań na ulicy Szkolnej sprzed kilku lat twierdząc, że wtedy również były tam "dosypywane" z miasta pieniądze. Co do wojny na Ukrainie, Łataś twierdził, że właśnie z tego powodu brakuje np. dostaw materiałów potrzebnych do inwestycji budowlanych, bo wiele takich materiałów tam właśnie było produkowane.

Głos zabrał również radny Adam Jankowiak, który zapytał ile razy jeszcze będą te umowy waloryzowane. Prezydent odpowiedział, że wierzy w kompetencje urzędników, którzy będą pilnowali tematu. Zadeklarował jednak, że każdą złotówkę oglądać będzie z obu stron. Otwarcie jednak mówi, że jeśli wykonawca wykaże koszty wyższe niż planowane, to i tak trzeba będzie zapłacić.

Uchwała w sprawie zwiększenia środków na remont budynku Skałki została podjęta przez radnych.