Co się dzieje na ulicy Średniej? Czy najemcy stracą swoje mieszkania?

Nie wybrzmiały jeszcze echa decyzji w sprawie domków fińskich oraz budynków przy ul. Góra Hugona, a w Świętochłowicach być może szykuje się kolejna „afera mieszkaniowa”. Chodzi o budynki znajdujące się przy ul. Średniej w Chropaczowie.

fot. FB/Nasze Miasto Świętochłowice
Świętochłowice Co się dzieje na ul Średniej

Na ul. Średniej w Świętochłowicach znajduje się kilka wspólnot mieszkaniowych, w których znajdują się gminne mieszkania oraz jeden budynek komunalny. Do tych domów została podłączona (lub też jest jeszcze w trakcie podłączania) nitka ogrzewania z sieci Tauron Ciepło.

Jesienią 2021 roku pisaliśmy o problemach z podłączeniem tam centralnego ogrzewania z sieci, przez co część najemców narażona była przez kilka tygodni na brak ogrzewania.

Najemcy zostaną wyrzuceni z domów?

Bardzo niepokojący post ukazał się w lipcu na jednej ze świętochłowickich grup na Facebooku. Wynika z niego, że mieszkania w tych budynkach mogą stracić osoby, które kiedyś, za zgodą gminy (czyli MPGL/MZBM) zakładały tam na własny koszt centralne ogrzewanie i nie chcą podłączenia do miejskiej nitki.

Z podanych w tym poście informacji wynika, że osoby te dostały lub dostaną wypowiedzenia umów najmu swoich mieszkań i straszy się ich sądami.

Mieszkańcy boją się eksmisji. Do części z nich zostały wysłane wypowiedzenia umów. Wcześniej ponieśli znaczne koszty, aby wyposażyć swoje mieszkania w nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania. Dziś każe im się je likwidować.

Być może jednak znajdzie się jakieś kompromisowe rozwiązanie. Gdyby rzeczywiście doszło do wyrzucenia ludzi z tych mieszkań, oznaczałoby to prawdopodobnie działalność gminy na szkodę mieszkańców. O dalszych postępach tej sprawy będziemy informować na bieżąco na portalu NGS24.pl