Dom, który stawia na nogi. W Świętochłowicach powstanie Polskie Centrum Rodziny

W Świętochłowicach powstanie Polskie Centrum Rodziny. Znajdą tam schronienie m.in. matki z dziećmi uciekające przed przemocą, niepełnosprawni czy młodzież opuszczająca domy dziecka. Ośrodek tworzy świętochłowicka Fundacja Rodzin Polskich im. Św. Jana Pawła II, która na ten cel zabrała pieniądze, za który kupiła jedną z kamienic w centrum miasta.

Świętochłowice Polskie Centrum Rodziny

Chodzi o budynek przy ul. Rzecznej 5. W kwietniu 2021 roku Gmina Świętochłowice wystawiła budynek na sprzedaż. Przetarg wskazywał na 200 tys. zł ceny wywoławczej na start. Rozstrzygnięto go kilka miesięcy później, a najwyższą cenę zaproponowała właśnie Fundacja Rodzin Polskich. Ostateczna cena, jaką uzyskano w postępowaniu przetargowym wyniosła ponad 379 tys. zł. Społecznicy pozyskali pieniądze na ten cel od darczyńców, którzy wspomagali zrzutkę utworzoną na ten cel.

Oficjalna nazwa przyszłego ośrodka to "Polskie Centrum Rodziny im. Królowej Pokoju z Medjugorie". Niezbędny jest kompleksowy remont budynku, dlatego społecznicy prowadzą kolejne działania w celu pozyskania na niego środków. Można ich wesprzeć wpłacając pieniądze na konto 48 1750 0012 0000 0000 3312 8134.

Projekt Polskiego Centrum Rodziny
Projekt Polskiego Centrum Rodziny

Projekt uzyskał ostateczny kształt

Fundacja poinformowała, że odebrała już ostateczną wersję projektu. Jego autorem jest architekt Grzegorz Starzak z firmy HomoHome Tworzenie Architektury. Społecznicy z Fundacji Rodzin Polskich tworzą specjalną makietę, dzięki której będzie można zobaczyć, jak wielką transformację przejdzie zakupiony przez nich budynek. W przyszłości będzie to na pewno jedno z najpiękniejszych miejsc w centrum Świętochłowic. Makieta powstaje w skali 1:1000.

- Pragniemy pokazać Wam jak wielką metamorfozę przejdzie to miejsce oraz potencjał jaki kryje się w murach tej starej kamienicy. Będzie to piękny i funkcjonalny budynek, spełniający potrzeby jego mieszkańców i odwiedzających - informują społecznicy z fundacji.
Makieta Polskiego Centrum Rodziny
Makieta Polskiego Centrum Rodziny


Osoby, które chcą pomóc w zgromadzeniu środków na prace remontowe, mogą to zrobić za pomocą zrzutki znajdującej się pod adresem: https://zrzutka.pl/dom-ktory-s...