Dzielnicowi ze Świętochłowic odwiedzają uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie przed wojną m.in. w Świętochłowicach. Tu jednak także muszą dbać o swoje bezpieczeństwo. Odwiedzają ich więc dzielnicowi i omawiają najważniejsze kwestie tym związane.

Podstawowym celem spotkań z uchodźcami z Ukrainy jest omówienie zagrożeń z jakim mogą się spotkać podczas pobytu w Polsce. Mundurowi przypominają o najważniejszych zasadach, a w szczególności zwracają uwagę na bezpieczeństwo dzieci.

- Przypominają o okolicznościach, które są często przyczyną zagubień najmłodszych. Stróże prawa apelują o zachowanie szczególnej czujności oraz edukowanie dzieci, by wiedziały jak się zachować w takim przypadku – informuje sierż. szt. Paulina Wierzbowska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Policjanci przypominają uchodźcom z Ukrainy o zasadach bezpieczeństwa

Policjanci uczulają gości z Ukrainy, że choć większość ludzi chce im pomagać, to mogą się znaleźć osoby, które będą chciały wykorzystać ich trudne położenie. Podkreślają, że mogą być narażeni m.in. na handel ludźmi, oszustwa przy okazji pomocy z zakwaterowaniem, czy wyłudzenia pieniędzy w zamian za pomoc.

- Stróże prawa zwracają uwagę na najważniejszą kwestię, czyli ograniczone zaufanie podczas codziennych czynności, szukania pracy i przede wszystkim podróżowania z nieznanymi, przypadkowymi osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich trudną sytuację życiową - dodaje sierż. szt. Paulina Wierzbowska.

Mundurowi zalecają podróżowanie w grupach i informowanie znajomych, gdzie się udają i z kim, Przypominają też o numerze alarmowym 112, z którego mogą bez wahania korzystać w sytuacjach zagrożenia.

ТОМУ ПАМ'ЯТАЙТЕ:

  • якщо у вас немає транспорту, або кінцевого пункту подорожі, зверніться до найближчого рецепційного центру;
  • якщо ви користуєтеся транспортом, який пропонують випадкові, незнайомі люди, тримайтеся завжди в групі, запишіть і сфотографуйте реєстраційний номер транспортного засобу, яким ви подорожуєте і за можливості, відправте його рідним, або друзям;
  • не віддавайте свої документи незнайомим людям, не віддавайте свого телефону;
  • користуючись пропозиціями працевлаштування, будьте обачними та пильними;
  • залишайтеся на постійному зв’язку з сімєю, або друзями, повідомте їм точну адресу свого перебування та кожну його зміну.

Якщо ви відчуваєте загрозу, зателефонуйте на Європейський Номер Екстренної допомоги – 112 (безкоштовно).