Dzień pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach

W sobotę, 17 czerwca 2023 r., odbędą się obchody „Dnia pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach”. Według szacunków historyków w obozie podlegającym polskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego zginęło nawet 2,5 tys. osób, głównie Niemców i Ślązaków.

Dzień pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach

Obchody „Dnia pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach” organizuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego wraz z przedstawicielami rodzin więźniów obozu. Uroczystości zaplanowano na sobotę, 17 czerwca 2023 r.

- Rozpoczną się Mszą Św. w intencji ofiar obozu, która zostanie odprawiona o godz. 10:00 w kościele św. Józefa w Chorzowie (ul. Łagiewnicka 14). Około godz. 11:00 odbędzie się krótkie nabożeństwo przed ścianą pamięci na cmentarzu ewangelickim w Świętochłowicach. Część oficjalną zaplanowano na godz. 12:00 przed bramą dawnego obozu – informują w TSKN.

Po uroczystościach w Chorzowie i Świętochłowicach zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy mogile wojennej na cmentarzu komunalnym w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu.

W obozie „Zgoda” mogło zginąć nawet 2,5 tys. osób

Przypomnijmy, że w latach 1943-1945 obóz w świętochłowickiej Zgodzie działał jako KL Eintrachthütte – filia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Więziono tam wówczas głównie Polaków i Żydów, których wykorzystywano w pobliskich zakładach zbrojeniowych. Obóz został zlikwidowany w styczniu 1945 r.

Miesiąc później został otwarty na nowo, tym razem jako obóz pracy Zgoda podlegający polskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Od lutego do listopada 1945 r. przez obóz przeszło ok. 6 tys. osób, w tym głównie Niemcy i Ślązacy. Dokładana liczba ofiar śmiertelnych Zgody nie jest znana. Szacunki mówią, że mogło ich być od 1,8 tys. do 2,5 tys. Komendantem obozu był Salomon Morel, funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa w PRL, który uczestniczył w katowaniu więźniów.

W listopadzie 2022 r. Zgoda znów stała się miejscem niezgody. Przed bramą obozu odsłonięto jego makietę. Jej opis mówi, że był to „obóz dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i komunistycznego”. To oburzyło przedstawicieli środowisk regionalnych. Podkreślali, że to propaganda i hipokryzja. Wskazywali, że opis powinien brzmieć „niemiecki i polski” lub „nazistowski i komunistyczny”.

Obóz Zgoda w Świętochłowicach 1

Może Cię zainteresować:

Zgoda znów miejscem niezgody. Chodzi o opis makiety obozu

Autor: Maciej Poloczek

30/11/2022

Obóz Zgoda makieta

Może Cię zainteresować:

O obozie Zgoda powinni dyskutować historycy, a nie politycy

Autor: Maciej Poloczek

08/12/2022

czytaj więcej:

Świętochłowice Tablice na UM po śląsku

Kaj urzęduje prezydynt? Nowe tablice otwarły nowy rozdział

Świętochłowice obóz Zgoda

Zgoda znów miejscem niezgody?

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Marian Piegza

Świętochłowice. Marian Piegza na emeryturze...

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Potrącenie pieszego na ul. Metalowców