Dzień pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach

W sobotę, 17 czerwca 2023 r., odbędą się obchody „Dnia pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach”. Według szacunków historyków w obozie podlegającym polskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego zginęło nawet 2,5 tys. osób, głównie Niemców i Ślązaków.

Dzień pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach

Obchody „Dnia pamięci ofiar obozu Zgoda w Świętochłowicach” organizuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego wraz z przedstawicielami rodzin więźniów obozu. Uroczystości zaplanowano na sobotę, 17 czerwca 2023 r.

- Rozpoczną się Mszą Św. w intencji ofiar obozu, która zostanie odprawiona o godz. 10:00 w kościele św. Józefa w Chorzowie (ul. Łagiewnicka 14). Około godz. 11:00 odbędzie się krótkie nabożeństwo przed ścianą pamięci na cmentarzu ewangelickim w Świętochłowicach. Część oficjalną zaplanowano na godz. 12:00 przed bramą dawnego obozu – informują w TSKN.

Po uroczystościach w Chorzowie i Świętochłowicach zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy mogile wojennej na cmentarzu komunalnym w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu.

W obozie „Zgoda” mogło zginąć nawet 2,5 tys. osób

Przypomnijmy, że w latach 1943-1945 obóz w świętochłowickiej Zgodzie działał jako KL Eintrachthütte – filia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Więziono tam wówczas głównie Polaków i Żydów, których wykorzystywano w pobliskich zakładach zbrojeniowych. Obóz został zlikwidowany w styczniu 1945 r.

Miesiąc później został otwarty na nowo, tym razem jako obóz pracy Zgoda podlegający polskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Od lutego do listopada 1945 r. przez obóz przeszło ok. 6 tys. osób, w tym głównie Niemcy i Ślązacy. Dokładana liczba ofiar śmiertelnych Zgody nie jest znana. Szacunki mówią, że mogło ich być od 1,8 tys. do 2,5 tys. Komendantem obozu był Salomon Morel, funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa w PRL, który uczestniczył w katowaniu więźniów.

W listopadzie 2022 r. Zgoda znów stała się miejscem niezgody. Przed bramą obozu odsłonięto jego makietę. Jej opis mówi, że był to „obóz dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i komunistycznego”. To oburzyło przedstawicieli środowisk regionalnych. Podkreślali, że to propaganda i hipokryzja. Wskazywali, że opis powinien brzmieć „niemiecki i polski” lub „nazistowski i komunistyczny”.

Obóz Zgoda w Świętochłowicach 1

Może Cię zainteresować:

Zgoda znów miejscem niezgody. Chodzi o opis makiety obozu

Autor: Maciej Poloczek

30/11/2022

Obóz Zgoda makieta

Może Cię zainteresować:

O obozie Zgoda powinni dyskutować historycy, a nie politycy

Autor: Maciej Poloczek

08/12/2022