Ekshumacje na świętochłowickim cmentarzu. Co jest powodem?

Na starym cmentarzu w Świętochłowicach trwają ekshumacje. Prace związane są z planowany remontem muru oporowego cmentarza, który grozi zawaleniem. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

fot. Google
Ekshumacje na świętochłowickim cmentarzu Co jest powodem

Ekshumacje na cmentarzu parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Cmentarnej w Świętochłowicach rozpoczęły się w połowie kwietnia 2023 r. Dotyczy to wyłącznie grobów zlokalizowanych przy murze oporowym od strony ul. Wiktora Polaka. Mur jest w bardzo złym stanie technicznym i w każdej chwili może dojść do katastrofy budowlanej.

Cmentarny mur grozi zawaleniem

- Z uwagi na dużą różnicę poziomów powierzchni ziemi po obu stronach muru, w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia, skutkować to będzie zniszczeniem wszystkich grobów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie muru, z wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu – czytamy w komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Chorzowie.

Wszystkie ekshumacje realizowane są pod nadzorem upoważnionych przedstawicieli chorzowskiego sanepidu oraz w obecności osób najbliższych, o ile wyrażają taką wolę.

- Niezależnie od działań pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie, zarządca cmentarza we własnym zakresie realizuje standardowe czynności związane z likwidację nieopłaconych grobów, co polega na wydobyciu ludzkich szczątków i przeniesieniu ich do wspólnego grobu, tzw. „ossarium” znajdującego się na terenie cmentarza – dodają w sanepidzie.

Bez przeniesienia bądź likwidacji grobów wzdłuż muru, który grozi zawaleniem, nie można podjąć żadnych prac remontowych.

Będą korki w Świętochłowicach Zaplanowano remont przy DTŚ

Może Cię zainteresować:

Będą korki w Świętochłowicach. Zaplanowano remont przy DTŚ

Autor: Redakcja NGS24

05/05/2023

Świętochłowice Figura św Floriana

Może Cię zainteresować:

Św. Florian w Świętochłowicach. Był i wybył

Autor: Redakcja NGS24

04/05/2023