Gdzie możesz łowić bez karty wędkarskiej? Najlepsze łowiska komercyjne na Śląsku

Niedawno obszernie informowaliśmy Was o miejscach, w których można wędkować w Świętochłowicach. Nasze lokalne stawy cieszą się zawsze dużym powodzeniem. W ślad za tamtym artykułem wychodzimy o krok dalej - w region.

Wędkarstwo to pasja - mówią zgodnie wędkarze. Ale żeby spróbować wędkarstwa, nie trzeba od razu starać się o kartę wędkarską. Można łowić ryby na łowisku komercyjnym. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych łowisk komercyjnych w woj. śląskim i najbliższym sąsiedztwie naszego regionu. Czekamy na Wasze opinie. Czy w naszym zestawieniu powinny się znaleźć jeszcze inne miejsca?

Na łowiskach komercyjnych każdy może spróbować wędkarstwa. To prywatne, zarybiane przez właścicieli akweny, udostępniane wszystkim chętnym (którzy oczywiście wniosą opłatę i mają odpowiedni sprzęt - na przykład haczyki bezzadziorowe, wanienkę lub kołyskę czy podbierak, nie wspominając oczywiście o wędkach).

Łowiska bez karty wędkarskiej

Do łowienia na łowiskach komercyjnych nie trzeba karty wędkarskiej.

Współcześni wędkarze odżegnują się od stereotypu mężczyzny, który ucieka z domu i siedzi tylko godzinami drętwo wpatrując się w spławik.

Wędkarstwo to świetny sport - mówi Krystian Dudek, na co dzień właściciel agencji PR i wykładowca akademicki. - Dla mnie to niebywały relaks w otoczeniu przyrody. Wycisza mnie jak mało co po intensywnym tygodniu w pracy. Lubię spartańskie warunki i totalną ciszę. Podchodzą sarny, bażanty, podpływa łabędź. Ta cisza i bliskość natury to coś wyjątkowego. Zawsze wypuszczam złowione ryby i używam haczyków bez zadziorów - opowiada.

W większości łowisk obowiązuje zasada "no kill", czyli można złowić rybę, ale nie wolno jej zabijać czy zabierać ze sobą do domu (chyba że można ją kupić).

Łowiąc, trzeba się napracować

Wędkarz, który tylko siedzi i nic nie robi, to stereotyp - uważa Krystian Dudek. - Gdy łowi się np. na trzy wędki i uprawia ten sport nowocześnie i aktywnie, człowiek może być cały czas w ruchu. Ja najpierw wypływam moją zdalnie sterowaną łódką na akwen, by sprawdzić strukturę dna i głębokość i w ten sposób wybrać miejsce gdzie będę łowił. Dobór i przynęt i zanęt to temat rzeka. Dobiera się je biorąc pod uwagę jaką rybę chcemy złowić, jaka jest pora roku, temperatura, wspomniana struktura dna etc.

Skuteczne przynęty to największa tajemnica każdego wędkarza. Ale są też takie, które skutecznie wabią ryby przez cały rok, także poradzi sobie każdy. Przyznaję, że łódka to najdroższa część mojego wyposażenia. Zawsze o niej marzyłem, ale zdecydowałem się ją kupić dopiero gdy wygrałem walkę z ciężkim COVID-19. Stwierdziłem, że "raz się żyje" - mówi Krystian Dudek.

Wędkarze to, wbrew pozorom, nie są tylko samotnicy. - Często przyjeżdżamy na łowisko ze znajomymi czy rodziną. Wiele takich miejsc proponuje rozrywki dla dzieci, ma place zabaw, zaplecze noclegowe i restauracje - dodaje Krystian Dudek.

Najciekawsze łowiska komercyjne w woj. śląskim i w najbliższym sąsiedztwie. Sprawdź, kliknij w naszą galerię zdjęć.

Zachęcamy do komentowania - czy jakiegoś łowiska brakuje w naszym zestawieniu?

czytaj więcej:

Sanok

Wycieczka w Bieszczady? Przystań w Sanoku!

Bieszczadzka Stodoła Zdjęcie Główne

Poznaj całoroczne apartamenty w samym sercu Bieszczad

Zdjęcie Główne

Rejs po wielkich jeziorach mazurskich z Żeglugą Mazurską!

Zdjęcie Główne Centrum Dziedzictwa Szkła

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Przygoda dla każdego!

Wakacje w Świętochłowicach na duchowo. Odwiedź miejsca kultu religijnego

Wakacje w Świętochłowicach na duchowo. Odwiedź miejsca kultu

Stadnina w Rudzie Śląskiej

Naucz się jeździć konno w te wakacje. Zobacz stadniny koni

Plac zabaw w Piaśnikach u zbiegu ulic Chorzowskiej i Bieszczadzkiej

Place zabaw w Świętochłowicach. Kolorowy zawrót głowy