Góra Hugona w ruinie. Kto zburzył te budynki?

Kilka tygodni temu pisaliśmy o budynkach na Górze Hugona. Ostatnich w tym rejonie należących do miasta Świętochłowice. W czerwcu prezydent Daniel Beger podpisał zarządzenie dotyczące sprzedaży tego terenu. Miał być ogłoszony przetarg, ale okazało się, że budynki zostały już wyburzone. Nie wiadomo przez kogo.

fot. FB/Ruch Ślązaków
Świętochłowice Góra Hugona

W sprawie budynków na świętochłowickim Hugobergu przez wiele miesięcy trwała publiczna debata. O ich zachowanie i pozostawienie tam mieszkań komunalnych w kampanii wyborczej walczył sam Daniel Beger.

Prezydent Beger zdecydował o sprzedaży terenu na Hugobergu

Po objęciu przez niego urzędu okazało się jednak, że gmina nie ma interesu w zachowaniu tej enklawy, gdyż - jak twierdził prezydent Beger - wszystkie tereny wokół zostały już wcześniej sprzedane, łącznie z drogą dojazdową do posesji.

Mimo to zapewniano mieszkańców, że miasto będzie próbowało zachować ten teren. Ostatecznie prezydent Beger wydał zarządzenie o sprzedaży terenu, o czym pisaliśmy w artykule: Wraca sprawa Góry Hugona w Świętochłowicach. Teren i budynki wystawione na sprzedaż

Domy na Hugobergu zostały wyburzone

W związku z fatalnym stanem zabudowań interweniował były wiceprezydent Świętochłowic Adam Trzebinczyk, apelując o zabezpieczenie budynków i uprzątnięcie znajdującego się tam śmietniska.

Okazało się jednak, że budynki te prawdopodobnie jeszcze w lipcu 2022 roku zostały zburzone, mimo że nie odbył się przetarg. Pierwsze zdjęcia gruzowiska opublikowane zostały na profilu Ruchu Ślązaków na portalu Facebook. Miasto nie podało żadnych informacji o przyczynach i okolicznościach tego wyburzenia.