“Grota” w Lipinach zostanie zmodernizowana

- To będzie reprezentacyjne miejsce na kulturalnej mapie Świętochłowic – tak o „Grocie” w Lipinach mówi dyrektor Centrum Kultury Śląskiej, Magdalena Nowacka-Kolano. Podpisano umowę na projekt modernizacji budynku.

fot. Google
Świętochłowice CKŚ Grota

Zabytkowa „Grota” w Lipinach to jeden z trzech obiektów administrowanych przez Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Budynek powstał na początku XX wieku z myślą o pracownikach Zakładów Cynkowych. Służył im jako dom noclegowy oraz gospoda z reprezentacyjną salą i sceną.

W latach 80. ubiegłego wieku ulokowano tam Miejski Dom Kultury, a w 2004 r. gmach został włączony do CKŚ. W ubiegłym roku okazało się, że budynek m.in. nie spełnia norm ochrony przeciwpożarowej.

„Grotę” trzeba dostosować do obowiązujących przepisów

Przebudowa „Groty” ma dostosować budynek obowiązujących przepisów. - W szczególności dotyczy to przepisów przeciwpożarowych oraz wymogów sanitarno-epidemiologicznych, jak również dostosowania budynku pod względem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami – tłumaczą urzędnicy ze Świętochłowic. We wtorek, 5 kwietnia 2022 r., podpisano umowę na wykonanie projektu modernizacji, który ma być gotowy w ciągu 7 miesięcy.

- Dokumentacja, która powstanie jeszcze przed końcem roku, otwiera nam drogę do ubiegania się o środki unijne przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. M.in. dzięki nim planujemy zrealizować kompleksową modernizację. Wstępnie szacowana wartość prac to ponad 7 mln zł – zapowiada Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Projekt wykonana, wyłoniona w przetargu, firma Karol Cudziło Architektura i Budownictwo z Warszawy. Wartość zamówienia opiewa na kwotę pona 344 tys. zł brutto. Zakres obejmuje także uzyskanie decyzji administracyjnych niezbędnych do przebudowy budynku.

- Wyremontowana „Grota” będzie reprezentacyjnym miejscem na kulturalnej mapie Świętochłowic, spełniającym obowiązujące dziś wymagania techniczne. Da nam to większy wachlarz możliwości tworzenia kultury w profesjonalnej odsłonie, a przede wszystkim dostępnej bez barier. Budynek nie tylko będzie estetycznie wyglądał, ale będzie także bezpieczniejszy i bardziej funkcjonalny – mówi Magdalena Nowacka-Kolano, Dyrektor Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.