Gryporona - jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem. Pierwszy przypadek potwierdzony

Gryporona (inaczej flurona) to jednoczesne zakażenie wirusami grypy i SARS-CoV-2. Pierwszy taki przypadek potwierdzono w Izraelu. Czy jest się czego bać?

fot. pixabay.com
Dziewczyna w masce

W Izraelu potwierdzono pierwszy przypadek gryporony (zwanej fluroną), czyli jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i SARS-CoV-2.

Do podwójnego zakażenia doszło u kobiety, która nie była zaszczepiona przeciwko wirusowi SARS-Cov-2 ani grypy. Kobieta niedawno urodziła dziecko, a jej stan określa się jako dobry, nie odnotowano u niej żadnych poważniejszych objawów i niebawem zostanie wypisana do domu.

- Jak spekulują eksperci, podobnych przypadków jest zapewne więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane – mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Izraela zatwierdził właśnie możliwość podania czwartej dawki przypominające dla osób z obniżoną odpornością i starszych pacjentów z placówek geriatrycznych z powodu fali infekcji Omicronem, o ile minęły co najmniej cztery miesiące od podania trzeciej dawki szczepionki.

- Pamiętać należy, że zarówno zakażenie wirusem SArS-Cov-2 jak i wirusem grypy daje podobne objawy, oba zakażają górne drogi oddechowe i powodują kłopoty z oddychaniem – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Jak odróżnić zatem objawy grypy od zakażenia koronawirusem?

Jedynym pewnym i wiarygodnym sposobem są testy diagnostyczne, wszelkie inne przypuszczenia nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi.

- Warto zatem znać wszystkie ewentualne symptomy zakażenia nową mutacją koronawirusa, aby w sytuacji, gdy czujemy, że mogliśmy się nim zakazić zgłosić się do lekarza POZ, który skieruje nas na test diagnostyczny, aby móc się izolować od kontaktów z ludźmi do czasu poznania wyniku – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Potwierdza to również czarny scenariusz o wariancie Omikron, który ma dużą transmisyjność i zdolność zakażania i jest w dużej mierze oporny na obecnie istniejące przeciwciała zawarte w szczepionkach. Powstające przeciwciała przeciw SARS-CoV-2 po szczepieniach i tworzone w laboratoriach blokują wirusa przez oddziaływanie z jego białkiem kolca (spike), którym wirus przyłącza się do receptorów na komórkach.

- Wariant Omikron coraz powszechniej występuje w Europie, ale na tym obszarze wciąż dominującym wariantem jest Delta. To budzi kolejne obawy badaczy, kiedy dwa warianty uznane za WHO za najgroźniejsze spotkały się na jednym obszarze – mówi dr Karolina Krupa-Kotara.

Hybryda Delmikron już powstała

Efektem tego jest powstanie hybrydy Delmikron, kombinacja wariantów Delta i Omikron. To właśnie Delmikron spowodował wzrost liczby zakażeń w wielu krajach Europy i może przyczynić się do wzrostu zakażeń w ostatnich dniach.

Rezultatem każdej z tych chorób mogą być:

  • zapalenie płuc,
  • płyn w płucach,
  • niewydolność oddechowa,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie tkanki mięśniowej,
  • posocznica.
- Wstępne dane z całego świata pokazują, że Omikron nie jest tak groźny, jak grypa, a nawet Delta, więc połączenie obu wariantów koronawirusa raczej nie powinno być tak niebezpieczne – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

czytaj więcej:

Świętochłowice dzielnicowi

Dzięki dzielnicowym kobiety z COVID-19 trafiły do szpitala

Szpital

Zawieszono oddział chirurgii w świętochłowickim szpitalu

Anita Przytocka ZOZ Świętochłowice

Szpital w Świętochłowicach wraca do walki z koronawirusem

Szpital świętochłowice

Szpital Powiatowy w Świętochłowicach wznowił funkcjonowanie

Loteria Szczepionkowa

Wskaźniki szczepień na Covid maleją. Czy poprawi je loteria?

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Grypa

Szczepienia na Covid19. Te istotne zmiany...