Gwiazdy ze Świętochłowic. O nich nie wiedziałeś! Są znani w całej Polsce

Każde miasto ma swoich bohaterów. Tych znanych w całym kraju, lokalnie hołubionych, znanych również z tego, że są ze Świętochłowic, Katowic czy Sosnowca. Ale są też tacy, w przypadku których urodzenie w Świętochłowicach, to zapomniany epizod w ich życiorysach. I Państwu, i sobie ich niniejszym przypominamy.

Kutz był z Katowic, Kiepura z Sosnowca. Wiadomo. Każde dziecko wie, że też, że posłanka Barbara Dziuk jest z Tarnowskich Gór, a gryfny karlus Grzegorz Kulik – z Bytomia. Ale czy ktoś jeszcze pamięta, że w tym samym Bytomiu urodził się Bogusław Bagsik, ten od Art-B, kiedyś jeden z najbogatszych ludzi w Polsce epoki transformacji? Że Joachim Brudziński, partyjny kolega Barbary Dziuk, jest z pięknego Świerklańca? Inny przykład: kto był pierwszym piłkarzem urodzonym w Polsce, który grał w Bayernie Monachium. Oczywiście, że nie Robert Lewandowski. I nie Sławomir Wojciechowski, znany z występów w GKS-ie Katowice. Pierwszy był… Marcel Witeczek.

Kto? Marcel Witeczek. Cztery lata w Bayernie: od 1993 do 1997. Marcel urodził się w Tychach, wychował się na Osiedlu B. O takie historie rozchodzi się w niniejszym zestawieniu. Ludzi sławnych dziś lub sławnych w swoich czasach, których rzadko łączymy z miastem pochodzenia. Bywa i tak, że ktoś urodził się w Zabrzu, bo w rodzinnej Halembie nie było miejsca w szpitalu i tak zostało w dowodzie. Jak wiemy, do rangi dramatu takie zdarzenia urastały na styku Szopienic i Sosnowca, ale to temat na osobną opowieść.

Oto szóstka rodowitych mieszkańców Świętochłowic, których świętochłowickie pochodzenie, z różnych przyczyn, musimy wszyscy sobie przypomnieć.

czytaj więcej:

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Senior

Kolejne rządowe pieniądze dla Świętochłowic. To...

Uroczysko

Wielkie sprzątanie Uroczyska. To miejsce może...

Wozek

Piękny gest świętochłowickich policjantów....

Wodociągi

CHŚPWIK ma nowego dyrektora ze Świętochłowic....

Wlamywacz

Obywatelskie zatrzymanie w Świętochłowicach

Biedronka2

Więcej całodobowych Biedronek. Czy są takie w...