Handlował nielegalnie pająkami, wpadł… w policyjną sieć

Policjanci zatrzymali mieszkańca Świętochłowic, który nielegalnie handlował egzotycznymi pająkami, znajdującymi się na liście gatunków zagrożonych. Arachnolog amator może spędzić w więzieniu nawet pięć lat.

Na trop handlującego egzotycznymi pająkami, które znajdują się na liście gatunków chronionych Konwencji Waszyngtońskiej CITES, wpadli policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi.

Świętochłowiczanin handlował ptasznikami

Na jednym z większych portali aukcyjnych oferowano do sprzedaży 60 młodych pająków z gatunku ptasznika królewskiego i zdobionego. Osobniki te w naturalnym środowisku żyją na drzewach, a ich jad jest groźny dla człowieka.

- Sprzedającym okazał się 33-latek ze Świętochłowic, który nie posiadał certyfikatów i dokumentów wymaganych do sprzedaży, czy rozmnażania pajęczaków. Hodowla została zlikwidowana, mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia – informuje mł. asp. Michał Tomanek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Mundurowi ze Świętochłowic przypominają, że Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, czyli tak zwana Konwencja Waszyngtońska, chroni dziko występujące populacje zwierząt i roślin, których gatunki zagrożone są wyginięciem. Takiej ochronie podlega również ptasznik. Konwencja obowiązuje w 160 krajach, a Polska ratyfikowała ją w 1989 roku.

Za kółkiem mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów

Może Cię zainteresować:

Za kółkiem mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Kilku zatrzymanych w Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

21/04/2023

Policjant ze Świętochłowic mistrzem Polski w muya thai

Może Cię zainteresować:

Policjant ze Świętochłowic mistrzem Polski w muay thai

Autor: Redakcja NGS24

18/04/2023