INDUSTRIADA 2022 w Świętochłowicach. Zwiedzanie, zabawy, warsztaty i koncerty

W sobotę, 2 września 2022 r., odbędzie się INDUSTRIADA, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To ponad 350 wydarzeń w 25 miejscowościach. Na festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć Wież KWK Polska w Świętochłowicach.

fot. FB/Wieże KWK Polska Świętochłowice
Wieże KWK Polska

Oficjalne rozpoczęcie INDUSTRIADY 2022 zaplanowano na godz. 12.00 w Browarze Obywatelskim w Tychach. Motyw przewodni tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki to „Po Szychcie. Czas na fajrant!”.

- Tym razem, industrialne serce Śląska zabije wolniej, spokojniej, jak na czas wolny przystało… Zabawa, relaks i miliony pomysłów na spędzanie czasu po pracy w towarzystwie rodziny, znajomych i kolegów z pracy. O tym wszystkim Wam opowiemy, trochę pokażemy i zaprosimy do wspólnego odpoczynku, w jednych z najlepszych możliwych miejsc, w naszych obiektach – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

W Świętochłowicach INDUSTRIADA ruszy o godz. 15.00 przy Wieżach KWK Polska. Zaplanowano m.in. fabularyzowane zwiedzanie wież, warsztaty kreatywne, turniej Skata, wystawę malarską, przedstawienie i zabawy dla dzieci, oraz koncerty – wystąpią De Silvers i Grzegorz Poloczek.

INDUSTRIADA 2022 przy Wieżach KWK Polska. Program:

 • 15.00 – 18.00
  Wieże KWK Polska – mój opa i onkel tukej fedrowali – zwiedzanie fabularyzowane

  Fabularyzowane zwiedzanie Wież KWK Polska – Czas na fajrant!– „Rodzinny spacer po Wieżach KWK Polska”. Historia KWK Polska wzbogacona niesamowitą opowieścią o uratowaniu 43 górników zasypanych w szybie Zimnol …
  Zwiedzanie będzie obejmowało 4 wejścia z przewodnikiem – czas trwania zwiedzania 40 minut, w godzinach od 15.00 do 18.00, grupy 15-20 osób. Zapisy do 1 września 2022 r.
  Rezerwacja wydarzenia - telefon: 515 182 272, e-mail: wiezekwk@cks.org.pl
 • 15.00 – 17.00
  Maluchem na Chechło – stare samochody – pokaz

  Dzięki uprzejmości grupy „Rudzko Rajza” będziemy mieli przyjemność zaprezentować stare samochody, w większości Fiaty 126p, które do dziś wzbudzają zachwyt jak i powodują ciche westchnienie przywołując wspomnienia. Przy samochodach będą ustawione kosze piknikowe oraz koce, aby można się było poczuć jak na prawdziwej wycieczce.
 • 15.00 – 18.00
  Baby z łokien na plac – sztrykujemy, sztiklujemy, heklujemy i robiemy klachy „Makramowe cuda” – warsztaty kreatywne

  Słowo makrama (macrame) oznacza w języku arabskim dekoracje wiązaną. Makrama jest znaną już od czasów starożytnych sztuką plecenia sznurków, bez użycia drutów czy szydełek. Jedynym narzędziem są sprawne dłonie człowieka. Ta niesamowita sztuka do Europy przyszła z starożytnej Asyrii i Babilonii.
 • 15.00 – 19.00
  Turniej Szkata – Turniej Industrialny pod wieżami KWK Polska

  Turniej w Szkata czyli najpopularniejszej grze karcianej na Śląsku w Niemczech i na Kaszubach. W Polsce często nazywany „śląskim brydżem”
 • 15.00 – 21.00
  Grupa artystów nieprofesjonalnych "GAN Grota" z Lipin – wystawa malarska

  Jesteśmy grupą, którą tworzą ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem – tak piszą o sobie członkowie grupy GAN Grota. W większości malują, ale spod ich rąk wychodzą różne cuda… grafiki, rzeźby okolicznościowe karty etc. Pod przewodnictwem Pani Instruktor Reginy Banik nadają koloru szarej codzienności.
 • 17.00 – 18.00
  Teatr Trip – Śląsko bajka - „Zuzanka i Utopce” – przedstawienie

  Przedstawienie interaktywne na podstawie baśni Gustawa Morcinka pt. „O tym jak Zuzanka poszła w kumy do utopców” – spektakl opowiada o losach sieroty Zuzanki o wielkim sercu, której życie uzależnione jest od chytrego gazdy Kurzejki. Pewnego razu spotyka ona Króla Utopców, i od tego czasu zmienia się całe jej życie… Aktorzy wcielają się w rolę wesołych Utopców, które wciągają dzieci w świat baśni. Podczas codziennej przechadzki znajdują one zbiór baśni śląskich Gustawa Morcinka i postanawiają urządzić sobie zabawę w teatr. Utopce odgrywają scenki z baśni Gustawa Morcinka tworząc jednocześnie teatr w teatrze. Podczas działań scenicznych dzieci zostaną wciągnięte w akcję wydarzeń.
 • 18.00 – 19.00
  Rodzinne zabawy – zabawy dla dzieci

  Przeciąganie liny, rzut do celu, partyjka w chińczyka w dużym rozmiarze, giga szachy i inne.
 • 19.00 – 20.00
  Fajer po szychcie - De Silvers – koncert

  Koncert idealnie nadający się na Śląski fajrant. Utwory tworzone przez niezwykłych ludzi.
 • 20.00 – 21.00
  Grzegorz Poloczek – koncert

  Jeżeli czas na fajrant to tylko biesiada! A jak Biesiada to tylko Grzegorz Poloczek! Podczas swoich recitali potrafi rozbawić i wzruszyć. Tworzy wyjątkowe monologi, dowcipy i piosenki, które na długo zapadają w pamięć. Artysta śpiewa znakomite piosenki. Niektóre zabawne i rozśmieszające do łez, inne zmuszające do refleksji i wzruszające. Grzegorz Poloczek to postać na śląskiej scenie artystycznej, którą z pewnością warto poznać, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście. Idealnie wpisuje się w klimat tegorocznego motywu przewodniego.