Industriada 2023 w Świętochłowicach. Program wydarzeń

Blisko 50 obiektów i 20 miejscowości włączy się w tegoroczną edycję Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA. Na festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć Świętochłowic – 17 czerwca 2023 r. kilkanaście wydarzeń zaplanowano na terenie Wież KWK Polska.

fot. FB/Wieże KWK Polska Świętochłowice
Industriada 2023 w Świętochłowicach Program wydarzeń

W ubiegłym roku „Po szychcie. Czas na fajrant!”, a tym razem motywem przewodnim Industriady jest „Sztuka Przemysłu”.

- Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! - tłumaczą organizatorzy festiwalu.

Na terenie Wież KWK Polska Świętochłowice, przy ul. Wojska Polskiego 16 c, zaplanowano m.in. wystawy, warsztaty malarskie i kreatywne, wykłady historyczne, turniej skata czy przedstawienie dla dzieci. Przez cały dzień będzie można zwiedzać szybowe wieże, a na koniec obędzie się koncert.

Industriada 2023 w Wieżach KWK Polska w Świętochłowicach. Program wydarzeń:

 • 12.00 – 18.00
  Na kartach Muzeum – wystawa

  Autorska wystawa Muzeum Powstań Śląskich jest fascynującą ekspozycją, która dokładnie przedstawia historię i przebieg wszystkich powstań śląskich oraz plebiscytu. Prezentowane na planszach informacje wzbudzają nie tylko zainteresowanie, ale również wzbogacają wiedzę na temat niezwykle istotnych wydarzeń dla historii Śląska i Polski.
 • 12.00 – 21.00
  Świętochłowiccy Artyści – wystawa malarska

  Wystawa różnorakich prac ludzi na co dzień mieszkających i pracujących w Świętochłowicach. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace fotografów, malarzy, rzeźbiarzy czy tatuażystów. Ciekawe rozmieszczenie prac oraz krótka historia każdego z nich urozmaici wystawę.
 • 12.00 – 15.00
  Śląska Skała – happening
  Inauguracja projektu Ilony Kanclerz – „Śląska Skała” Świętochłowice, który składa się z trzech części – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość miasta Świętochłowice. Projekt ma na celu aktywizację mieszkańców Świętochłowic. W ramach projektu zostanie zwołane śniadanie prasowe, podczas którego zostanie przeprowadzony wywiad ze znawcą świętochłowickiej historii, poprowadzone zostaną warsztaty malowania śląskich wzorów na współczesnych ubraniach, jak i przerabianie śląskich strojów i dopasowywanie elementów do współczesnych stylizacji. Pokaz strojów śląskich i górniczych. Zakończeniem tej części projektu będzie występ wokalny wolontariuszek lokalnych stowarzyszeń.
 • 12.00 – 21.00
  Zwiedzanie Wież KWK Polska

  – zwiedzanie bez przewodnika
 • 15.00 – 18.00
  Sztuka przemysłu – warsztaty malarskie
  Artyści będą malować „na żywo” podczas INDUSTRIADY. Jest to niebywała okazja, aby samemu chwycić za pędzel, ołówek, kredki czy węgiel.
 • 15.00 – 18.00
  Ulepione z gliny – warsztaty kreatywne

  Glina to nie tylko garnuszki – można wyczarować z niej wszystko! Na warsztatach będzie można nauczyć się, jak zrobić obraz z gliny, jak wykorzystać przedmioty i materiały aby stworzyć niepowtarzalny wzór, a także zrobić odlew z gliny lub gipsu i samodzielnie go pomalować. Warsztaty przeznaczone są dla każdej z grup wiekowych.
 • 15.00 – 18.00
  Fashionistka – warsztaty kreatywne

  Jeżeli chcesz odnaleźć swój styl, poznać typ swojej sylwetki, poznać kolory, które do Ciebie pasują, zbudować „szafę kapsułkową” i szafę „must have”, poznać ciekawe triki stylizacji modowej, te warsztaty są dla Ciebie! Moda jest sztuką!
 • 16.00 – 17.00
  Patriotki ze Śląska – wykład historyczny

  Wystawa „Patriotki ze Śląska. Posłanki na Sejm Śląski” obrazuje życie, działalność i pracę niezwykłych kobiet- posłanek na Sejm Śląski. W okresie międzywojennym (1922 – 1939) były cztery kadencje Sejmu Śląskiego. Przez ten czas w jego ławach zasiadało ponad 133 posłów, w tym 5 kobiet. Były to: Janina Omańkowska i Bronisława Szymkowiakówna, Maria Kujawska, Maria Gruchlikowa i Elżbieta Korfantowa. Oprócz Marii Kujawskiej, związanej z prosanacyjnym ugrupowaniem, pozostałe cztery panie reprezentowały chadecję.
  Po wystawie oprowadza Alina Bednarz- kuratorka wystawy.
 • 17.00 – 18.00
  Sztuka rywalizacji – zawody sprawnościowe

  Zawody sportowo – kreatywne skierowane do przedstawicieli jednostek i służb miejskich, jak i mieszkańców Świętochłowic. Kilkuosobowe grupy przedstawicieli jednostek będą pielęgnować sztukę rywalizacji.
 • 18.00 – 21.00
  II Turniej Skata

  Turniej w Skata czyli najpopularniejszej gry karcianej na Śląsku w Niemczech i na Kaszubach. W Polsce często nazywany „śląskim brydżem”. Sztuka gry w Skata na Śląsku powoli zanika, dlatego staramy się wykorzystać każdą okazję do podtrzymania tej tradycji.
 • 18.00 – 19.00
  Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków – przedstawienie
  Adaptacja znanej bajki braci Grimm. Zła macocha dowiedziawszy się, że Śnieżka jest od niej piękniejsza wpada w wielką złość. Rozkazuje myśliwemu porzucić Śnieżkę w lesie. Królewna chroni się w domku krasnoludków, które przyjmują ją pod swój dach i przestrzegają przed wpuszczaniem obcych do domu. Śnieżka zapomina jednak o ostrzeżeniu i wpuszcza do domu miłą staruszkę. Okazuje się, że pod przebraniem kryje się Zła Macocha, która częstuje ufną Śnieżkę zatrutym jabłkiem. Na szczęście książę przybywa na czas i ratuje Królewnę.
 • 19.00 – 21.00
  Porozmawiajmy o historii Śląska – wykład historyczny

  Prelekcja prowadzona przez pana Dariusza Olejniczaka – pasjonata śląskiej historii, znakomitego mówcę. Opowie nam o powstaniu imperium Guido Henckel von Donnersmarcka i Wież KWK Polska.
 • 21.00 – 22.00
  W.R.ONA – koncert

  W.R.ONA – wyjątkowy duet powstał niedawno, a tworzą go dwaj doświadczeni i znakomici muzycy: Sławomir Antoni ”WRONA” Wroński oraz Grzegorz „Mały” Imielski. Wrona zaczynał jako basista hardcorowo rapowego zespołu Sfider Anyy, z którym w 2001 r. wydał płytę “Sfidromania” pod skrzydłami Sony Music Poland.
Zbudowany dla urzędników a przypomina magnacką rezydencja Historia zameczku w Piaśnikach

Może Cię zainteresować:

Zbudowany dla urzędników, a przypomina magnacką rezydencję. Historia zameczku w Piaśnikach

Autor: Redakcja NGS24

26/05/2023

Fotografia kwk polska 04

Może Cię zainteresować:

W wieżach KWK "Polska" do 10 czerwca można oglądać wystawę fotografii "10I10IHUMAN”

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2023