Jak postępują prac przy remediacji stawu Kalina w Świętochłowicach?

Usuwanie zanieczyszczeń ze stawu Kalina w Świętochłowicach rozpoczęło się w kwietniu 2021 r. Do tej pory wydobyto około 60% osadu dennego, który jest na miejscu odwadniany. Kolejny etap prac to usunięcie z osadów zanieczyszczeń.

fot. Tymoteusz Staniek
Świętochłowice staw Kalina

Postęp prac przy remediacji, czyli oczyszczaniu stawu Kalina monitoruje m.in. świętochłowicki radny Łukasz Respondek. W odpowiedzi na jego pytania w tej sprawie władze miasta podały, że do tej pory wydobyto ze stawu około 60% osadu dennego.

- Zakończono proces termicznej desorpcji odpadów (wyżarzania) w pryzmie pilotażowej oraz uformowano pierwszą pryzmę pełnowymiarową. Prowadzone są prace związane z zabudową części technologicznej. Zakończono betonowanie komory mieszania na terenie pompowni Komandra – informuje Sławomir Pośpiech, zastępca prezydenta Świętochłowic.

Termiczna desorpcja odpadów to nic innego jak ich usuwanie z nich zanieczyszczeń. Technologia ta jest bezpieczna dla ludzi i środowiska, więc można to robić na miejscu. - Po wydobyciu osadów dennych z dna stawu i ich unieszkodliwieniu rozpoczną się prace związane z docelowym zagospodarowaniem terenu – dodaje wiceprezydent Pośpiech.

Najbardziej zanieczyszczony staw w Świętochłowicach

Staw Kalina to największy i najbardziej zanieczyszczony zbiornik wodny w Świętochłowicach. Skażony jest chemikaliami, które przez dziesiątki lat dostawały się do niego z hałdy odpadów poprodukcyjnych, usypanej obok przez Zakłady Chemiczne „Hajduki” z Chorzowa Batorego. Prace przy jego oczyszczeniu rozpoczęły się w kwietniu 2021 r., a ich zakończenie planowane jest na sierpień 2023 r. Zanieczyszczenia mają zostać zneutralizowane, a w stawie przywrócono biologiczna aktywność.

Po zakończeniu tych prac staw Kalina i okolice mają się stać miejscem rekreacji i wypoczynku. W planach jest m.in. budowa placu zabaw, boiska, siłowni plenerowej, wybiegu dla psów, skateparku oraz ścieżek dla spacerowiczów i rowerzystów. Przy stawie ma powstać kaskada wodna, dzięki której woda będzie stale napowietrzana i filtrowana.

czytaj więcej:

Piknik z okazji otwarcia stawu Kalina w Świętochłowicach

Piknik z okazji otwarcia stawu Kalina w Świętochłowicach

Remediacja stawu Kalina w Świętochłowicach

Postępy prac na stawie Kalina w Świętochłowicach

Świętochłowice staw Kalina

Biała piana na stawie Kalina. Czy jest się czego obawiać?

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Staw kalina

Świętochłowice: Staw Kalina w końcu przestanie...