Jak postępują prac przy remediacji stawu Kalina w Świętochłowicach?

Usuwanie zanieczyszczeń ze stawu Kalina w Świętochłowicach rozpoczęło się w kwietniu 2021 r. Do tej pory wydobyto około 60% osadu dennego, który jest na miejscu odwadniany. Kolejny etap prac to usunięcie z osadów zanieczyszczeń.

fot. Tymoteusz Staniek
Świętochłowice staw Kalina

Postęp prac przy remediacji, czyli oczyszczaniu stawu Kalina monitoruje m.in. świętochłowicki radny Łukasz Respondek. W odpowiedzi na jego pytania w tej sprawie władze miasta podały, że do tej pory wydobyto ze stawu około 60% osadu dennego.

- Zakończono proces termicznej desorpcji odpadów (wyżarzania) w pryzmie pilotażowej oraz uformowano pierwszą pryzmę pełnowymiarową. Prowadzone są prace związane z zabudową części technologicznej. Zakończono betonowanie komory mieszania na terenie pompowni Komandra – informuje Sławomir Pośpiech, zastępca prezydenta Świętochłowic.

Termiczna desorpcja odpadów to nic innego jak ich usuwanie z nich zanieczyszczeń. Technologia ta jest bezpieczna dla ludzi i środowiska, więc można to robić na miejscu. - Po wydobyciu osadów dennych z dna stawu i ich unieszkodliwieniu rozpoczną się prace związane z docelowym zagospodarowaniem terenu – dodaje wiceprezydent Pośpiech.

Najbardziej zanieczyszczony staw w Świętochłowicach

Staw Kalina to największy i najbardziej zanieczyszczony zbiornik wodny w Świętochłowicach. Skażony jest chemikaliami, które przez dziesiątki lat dostawały się do niego z hałdy odpadów poprodukcyjnych, usypanej obok przez Zakłady Chemiczne „Hajduki” z Chorzowa Batorego. Prace przy jego oczyszczeniu rozpoczęły się w kwietniu 2021 r., a ich zakończenie planowane jest na sierpień 2023 r. Zanieczyszczenia mają zostać zneutralizowane, a w stawie przywrócono biologiczna aktywność.

Po zakończeniu tych prac staw Kalina i okolice mają się stać miejscem rekreacji i wypoczynku. W planach jest m.in. budowa placu zabaw, boiska, siłowni plenerowej, wybiegu dla psów, skateparku oraz ścieżek dla spacerowiczów i rowerzystów. Przy stawie ma powstać kaskada wodna, dzięki której woda będzie stale napowietrzana i filtrowana.