Jak prawidłowo oznaczyć przewożony ładunek z tyłu auta?

Kupiłeś drabinę, deski, materac lub inny długi przedmiot i zastanawiasz się, czy dasz radę przewieść go przy pomocy samochodu osobowego? Nawet jeśli uda Ci się go jako tako zapakować, z całą pewnością ładunek wystaje nieco z bagażnika. Czy tak może być? No właśnie. Podczas przewożenia ładunku z tyłu auta czy to samochodem osobowym, czy przyczepą, należy pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko własnym, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Ładunek z tyłu auta wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniego oznakowania. W poniższym tekście omówimy, dlaczego jest to takie ważne, jak należy prawidłowo oznakować ładunek, aby uniknąć mandatów i zagrożeń dla innych użytkowników dróg. Zapraszamy do lektury.

61a362f62318e99047375d8ce8fa2308

Przewóz ładunków wystających poza obrys samochodu a przepisy

W Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowych, istnieją konkretne przepisy dotyczące przewożenia ładunków, które wystają poza tylny obrys pojazdu. Zgodnie z nimi, ładunek wystający poza tył auta lub przyczepy musi być odpowiednio oznakowany, aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Dlaczego właściwe oznaczenie ładunku wystającego z tyłu samochodu lub przyczepy jest takie ważne?

Wystający ładunek może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg, zwłaszcza w przypadku nagłego hamowania lub zmiany kierunku jazdy. W przypadku zgubienia lub wypadnięcia ładunku istnieje ryzyko realnego zderzenia z przewożonym przedmiotem, dla innych kierowców, co może prowadzić do poważnych wypadków drogowych. Odpowiednie oznaczenie ładunku wystającego z tyłu pojazdu znacząco zwiększa jego widoczność dla innych kierowców, którzy mogą zachować odległość większą od poprzedzającego ich pojazdu.

Ile wynoszą aktualne limity, czyli ile może wystawać ładunek z tyłu auta?

Według obowiązujących przepisów ładunek nie może wystawać poza tylny obrys samochodu więcej niż 2 metry, jeśli przewożony przedmiot znajduje się w kabinie i bagażniku lub na dachu. Co ważne, limit dotyczy również łącznej szerokości auta i przewożonego przedmiotu, który dla aut osobowych wynosi 2,55 cm. W przypadku korzystania z przyczepy musimy pamiętać, o tym, że w przypadku gdy jej masa całkowita przekracza 750 kg, należy uzyskać dla niej odpowiednie uprawnienia. Po więcej szczegółów zajrzyj na ile może wystawać ładunek z tyłu auta?

W jaki sposób należy prawidłowo oznaczyć przedmioty wystające z tyłu pojazdu lub przyczepy?

Oznakowanie ładunku wystającego jest wymagane w przypadku ładunków wystających z tyłu pojazdu na więcej niż 50 cm poza obrys auta. Należy wówczas użyć czerwonej flagi, chorągiewki z materiału o rozmiarze 50x50 cm, które będą umieszczone na końcu ładunku. Dodatkowo można zastosować odblaskowe elementy, które zwiększą widoczność przewożonego ładunku zarówno w dzień, jak i w nocy. Zajrzyj na https://autostrady.com.pl/blog/ile-mozna-jechac-z-przyczepa-na-autostradzie/ i dowiedz się jak bezpiecznie poruszać się z przyczepą.

Z jakim mandatem należy się liczyć za nieprzestrzeganie przepisów?

Niezgodne z przepisami przewożenie ładunków wystających poza obrys samochodu lub przyczepy może skutkować nałożeniem mandatu podczas policyjnej kontroli. Wysokość mandatu zależy od stopnia naruszenia przepisów. Z reguły wynosi on 200 zł za niewłaściwe zabezpieczenie ładunku oraz 300 zł za niewłaściwe oznakowanie lub całkowity jego braku. W przypadku skrajnej nieodpowiedzialności kierowcy, gdy ładunek wystający stanowi bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, kierowca może ponieść dodatkowe konsekwencje w postaci grzywny w wysokości nawet 3000 zł.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, prawidłowe oznaczenie wystającego ładunku z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy to kwestia kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Warto zawsze pamiętać o obowiązujących przepisach mówiących o tym, że każdy przewożony przedmiot wystający na więcej niż 50 cm tylnego obrysu pojazdu musi być oznaczony czerwoną chorągiewką o wymiarach 50x50 cm. Oprócz oznaczenia należy odpowiednio zabezpieczyć ładunek, aby uniemożliwić mu wypadnięcie, lub wysunięcie się podczas jazdy. Dopiero właściwe oznakowanie przewożonego ładunku plus jego zabezpieczenie sprawia, że stosujemy się do wymogów prawa drogowego. W przeciwnym razie narażamy się na mandat 200-300 zł lub grzywnę w wysokości nawet 3000 zł.