Karma dla kota – jak wybrać najlepszą?

Jako właściciel kota z pewnością chcesz dla swojego pupila jak najlepiej. Oznacza to zapewnienie mu możliwie najlepszych warunków do życia i rozwoju. Istotne jest przede wszystkim, jaki sposób odżywiania kota wybierzesz. Dla wielu osób suche karmy są pierwszym wyborem. Tymczasem okazuje, że niekoniecznie jest to wybór najlepszy. Jak wskazują lekarze weterynarii, mokre karmy dla kotów są zdecydowanie korzystniejsze. Stanowią zbilansowany i zdrowy posiłek dla kociąt i kotów dorosłych. Dla kotów karma mokra jest też po prostu smaczna. Jeśli zastanawiasz się, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego pupila, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy. W tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie, czym charakteryzuje się sucha karma, a czym mokra oraz którą warto stosować.

20220315111219 g5f0262b02521a41aeac2953b84cbf88823c83bd235f573bcb82f0fbed43cbf70081380b46e12ff0fd8d9a483320783659d2c02f4ab24d333fc78f514b508c993 640 jpg

1. Karma dla kota – ogólne informacje

2. Karma sucha – czym się charakteryzuje?

3. Karma mokra – czy warto się na nią zdecydować?

4. Bezzbożowa karma – korzyści dla kota

Karma dla kota – ogólne informacje

Sposób żywienia kota jest niezwykle istotny dla jego prawidłowego rozwoju. Koty to myśliwi i lubią zdobywać. Tyczy się to także jedzenia. Z tego względu stały dostęp do karmy nie będzie najlepszym wyborem. Kotek, który ma stały dostęp do pokarmu, zacznie podjadać, a w efekcie przejadać się. Może to mieć bardzo negatywne skutki. Przede wszystkim pojawić się może otyłość i inne choroby. Rozwiązaniem jest wprowadzenie maksymalnie dwóch posiłków. Najlepiej, żeby pory żywienia były stałe. Wszelkie smaczki i przekąski należy podawać z rozwagą. Wiele osób uważa, że najlepsze dla kociaków są karmy suche. Jednak nie jest to do końca prawda. Wiele wskazuje na to, że karma mokra dla kota to lepsza opcja.

Karma sucha – czym się charakteryzuje?

Czy karma sucha dla dorosłych kotów to dobre rozwiązanie? Podając suchą karmę, trzeba bezwzględnie pilnować jej jakości. Niestety wciąż można trafić na karmę wypełnioną zbożem, która nie posiada zbyt wielu składników odżywczych. Suchy pokarm nie jest polecany dla kociąt, ze względu na to, że ich uzębienie nie jest jeszcze w pełni wykształcone. Jeśli chodzi o dorosłe koty, ten problem znika. Jednak mimo wszystko stosowanie tylko suchej karmy nie jest dobrym wyborem. Koty to zwierzęta mięsożerne i mięso musi być składnikiem diety kota. Z tego względu stosowanie dobrej jakości karmy mokrej to bardzo dobra opcja dla Twojego kota. Wielu właścicieli łączy suchą karmę z mokrą lub decydują się wyłącznie na karmę mokrą. Najważniejszym argumentem jest jej wysoka jakość. Podawanie wyłącznie suchego pokarmu może obciążać układ moczowy kotów i powodować odwodnienie, ponieważ piją bardzo mało wody.

Karma mokra – czy warto się na nią zdecydować?

Mokra karma jest bardzo popularna wśród właścicieli kotów. Przede wszystkim gwarantuje wymaganie zapotrzebowanie kaloryczne, jak również optymalną ilość składników odżywczych. Posiłki, które bazują na pożywieniu mokrym są większe objętościowo i bardziej sycące. Zawierają także dużą ilość wody, co jest dobrą informację, bo koty bardzo mało piją. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odwodnienia.

Bezzbożowa karma – korzyści dla kota

Karma bezzbożowa posiada małą ilość węglowodanów. Jest to korzystne, ponieważ koty nie potrzebują ich wiele w swojej diecie. Duża ilość zboża charakteryzuje najtańsze pokarmy. Podając twojemu kotu dobrej jakości pożywienie, dbasz o jego zdrowie. Wybierając karmę bogatą w składniki odżywcze, dopasowaną do potrzeb kota, zapewnisz mu zdrowe zęby, piękną sierść, sprawność fizyczną, a także profilaktykę różnych chorób.