Koleje Śląskie – codzienne bezpieczeństwo, oszczędność i ekowybór

Miasta się korkują. Co za tym idzie, samochody przestały być dogodnym i szybkim środkiem transportu. Zmieniająca się infrastruktura drogowa, kameralizacja ulic czy przekształcenie pasów drogowych w ścieżki rowerowe mogą skutecznie utrudniać dojazdy do pracy, szkoły lub w inne miejsce. Alternatywą wobec tworzących się zatorów drogowych był i zawsze będzie transport zbiory, jak na przykład kolej. Codzienne podróżowanie pociągami Kolei Śląskich niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Szczegóły poniżej.

Koleje Śląskie codzienne bezpieczeństwo oszczędność i ekowybór

Transport zbiorowy jest ekonomiczny i ekologiczny

Tak, to prawda. Autobus, tramwaj, metro i kolej (szczególnie podmiejska, regionalna i aglomeracyjna) to sprawdzone metody bezpiecznego i taniego przemieszczania się przez miasta. To nie koniec. Pasażerowie, którzy zdecydują się na transport zbiorowy nie tylko zaoszczędzą własne pieniądze, ale przy okazji zatroszczą się o środowisko naturalne. Dobrym przykładem jest regionalny przewoźnik, jak Koleje Śląskie. Spółka dysponuje ponad 60 pojazdami i kursuje po 17 liniach. Udział KŚ w całkowitej liczbie przewiezionych podróżnych w Polsce wynosi ok. 6% (dane UTK za 2021 r.). Wzrostowy trend udziału KŚ w rodzimym rynku kolejowym został zatrzymany przez pandemię, ale tylko przejściowo. Dlaczego? Po pierwsze, zmiany cen na rynku paliw. Po drugie, wielu pasażerów zaczęło pracować zdalnie. Niemniej, śląski przewoźnik jest wciąż atrakcyjnym i chętnie wybieranym operatorem kolejowym w aglomeracji oraz gminach przyległych.

Dlaczego warto podróżować KŚ?

Jednym z głównych atutów podróżowania KŚ jest siatka połączeń, a także rozkład jazdy współtworzony z podróżnymi, jakość obsługi, taryfa, która mimo zmian nadal jest bardzo opłacalna, a także liczne kanały sprzedaży biletu, wdrożone z myślą o każdej grupie pasażerów. Koleje Śląskie zdają sobie sprawę, jak ważne po pandemii są działania zwiększające obecność marki. Co oczywiście przekłada się na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Koleje Śląskie prowadzą regularnie oryginalne i efektywne akcje reklamowe i marketingowe. Dobrym przykładem jest promocja „Kolej na Zniżki”. To właśnie dzięki niej, bilet jednorazowy KŚ pozwala na tańszy wstęp do instytucji kulturalno-rozrywkowych z województwa śląskiego.

Co ciekawe, śląski przewoźnik jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych (m.in. na Facebook'u), w których nie tylko informuje o bieżącej ofercie, zmianach czy ewentualnych utrudnieniach (np. wynikające z remontów infrastruktury kolejowej), ale również publikuje wpisy przybliżające najciekawsze miejsca w województwie, pełniąc tym samym rolę wojewódzkiego przewodnika turystycznego.

KŚ nie zapominają o osobach ze szczególnymi potrzebami

Tak, to prawda. Koleje Śląskie bardzo poważnie traktują działania mające na celu ułatwianie przejazdu osobom ze szczególnymi potrzebami (m.in. podróżni z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży, pasażerowie z małym dzieckiem). Pomoc i wsparcie są zapewniane przez całą podróż – od momentu nabywania biletu, przez cały przejazd, po opuszczenie pociągu. Spółka prowadzi wewnętrzne audyty weryfikujące jakość obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem tego obszaru funkcjonowania KŚ.

Bezpośrednio w reakcji na wskazania podróżnych (tzn. dot. ich preferencji zakupowych), Koleje Śląskie wprowadziły sprzedaż biletów elektronicznych aż w 6 odrębnych platformach (tzn. SkyCash, mPay, BILKOM, e-podróżnik, e-KŚ oraz KOLEO). Spółka uważnie obserwuje branżowe nowinki z sektora IT i jeśli są one korzystne dla pasażerów, niezwłocznie je wprowadza.

Park&Ride

W dzisiejszych czasach warto zdecydować się na stałą przesiadkę na kolej. Jak to zrobić? Między innymi dojeżdżając komunikacją miejską do dworca/stacji. Oczywiście, warto również skorzystać z dostępnych rozwiązań jak Park&Ride. To właśnie one hybrydowo łączą przejazdy prywatnym samochodem z podróżą pociągiem.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Kolej pozostaje w ścisłej czołówce najbezpieczniejszych środków transportu. Wynika to m.in. z bardzo rygorystycznych ogólnokrajowych przepisów, ale również działań własnych poszczególnych przewoźników. Koleje Śląskie korzystają np. z symulatora, który jest odzwierciedleniem, w skali 1:1(!), prawdziwej kabiny pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji typu Elf 2/22 WEd. Pulpit maszynisty jest odwzorowany w 100% z każdym urządzeniem znajdującym się w realnym składzie. Tym samym symulator zapewnia rzeczywiste warunki pracy maszynisty, z uwzględnieniem każdego aspektu prowadzenia autentycznego pojazdu szynowego.

Kabina symulacyjna mieści się na platformie ruchowej, o sześciu stopniach swobody. Dzięki temu uzyskano pełne odzwierciedlenie wrażeń związanych z prowadzeniem pojazdu trakcyjnego – jak na przykład: drgania, przyśpieszenie, hamowanie, przeciążenia, a nawet wykolejenie pojazdu!

Oprogramowanie symulatora zapewnia przejazd zgodny ze schematem linii Kolei Śląskich i jest na bieżąco aktualizowane zarówno w zakresie specyfiki szlaków, jak i wszelkich remontów oraz utrudnień.

Jeden symulator, wiele możliwości

Naturalnie nasuwa się pytanie, co umożliwia symulator? Między innymi szkolenie z zakresu prowadzenia pojazdów z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kierowania składem (zgodnie z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem – ETCS). Dodatkowo symulator zapewnia ćwiczenia z wykorzystaniem łączności GSM-R, która od 2025 roku będzie podstawowym systemem łączności w Polsce. Niemniej, największym atutem urządzenia nie jest jednak samo „bezstresowe” i rutynowe prowadzenie pojazdu. System przygotowano z myślą o sprawdzeniu swoich umiejętności w sytuacjach nadzwyczajnych. Okazuje się, że oprogramowanie urządzenia umożliwia przećwiczenie zdarzeń oraz wypadków podczas pracy pociągowej czy manewrowej, także przy udziale innych pojazdów kolejowych i drogowych, a nawet maszyn rolniczych.

Połączenie wypełniania co do joty przepisów i norm bezpieczeństwa z regularnymi ćwiczeniami na symulatorze oraz z powszechnie obowiązującą w Kolejach Śląskich wysoką kulturą bezpieczeństwa, przekłada się na gwarancję pewnej i spokojnej podróży.

W trosce o naturalne środowisko

Ulice nadal będą się korkować. Ich zwężanie, wytyczanie buspasów, tworzenie szykan oraz wszelkie inne metody uspokajania ruchu będą temu tylko sprzyjać, co absolutnie, jeśli dba się o pieszych, nie jest zjawiskiem negatywnym. Miasta muszą też „odetchnąć” od smogu, niskiej emisji oraz uciążliwości powstających z nadmiernego ruchu pojazdów indywidualnych. W zamian niezbędna jest zgodna z rzeczywistymi potrzebami zbiorowości podróżnych oferta przewozowa i handlowa (szczególnie w zakresie biletów długookresowych). Jeśli zatem Ślązacy pragną mieszkać, za Charlesem Montgomerym, w miastach szczęśliwych, powinni stać się regularnymi pasażerami komunikacji lokalnej. Co oczywiście przełoży się na ich wymierną oszczędność, ochronę środowiska naturalnego oraz pewność, że dotrą na czas. W dzisiejszej rzeczywistości to jeden z najcenniejszych zasobów.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej i bezpieczniej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER