Koleje Śląskie zorganizowały śniadanie prasowe. Była mowa m.in. o bilecie wakacyjnym i pociągu do Zakopanego

Na początku lipca br. Koleje Śląskie zaprosiły lokalne media do budynku Ekoenergia Silesia w Katowicach na „śniadanie prasowe”. Podczas spotkania rzecznik Kolei Śląskich poruszył przyszłe plany Spółki, a także bieżące tematy, które zainteresują wszystkich podróżnych. O jakich działaniach mowa? Poznajcie je.

Koleje Śląskie zorganizowały „śniadanie prasowe”

Bilet wakacyjny jednodniowy

Bilet wakacyjny jednodniowy cieszy się olbrzymim zainteresowaniem pośród pasażerów, co potwierdzają pierwsze raporty sprzedaży Spółki. Już w czasie pierwszego weekendu, czyli od wprowadzenia przez Koleje Śląskie tej wakacyjnej oferty, ponad 500 podróżnych zdecydowało się na taką formę podróżowania.

Warto podkreślić, że bilet jednorazowy kosztuje tylko 30 złotych i uprawnia podróżnego do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Kolei Śląskich przez 24 godziny. I tak rodzi się pytanie, gdzie można nabyć wakacyjny bilet jednodniowy? Cóż, ta popularna oferta jest dostępna w:

  • kasach biletowych,
  • internetowych i mobilnych kanałach sprzedaży (z wyłączeniem systemów: BILKOM i e-podróżnik),
  • biletomatach Kolei Śląskich.

Podróżni powinny pamiętać, że z oferty wyłączone są przejazdy pociągami o charakterze komercyjnym oraz wybrane odcinki (tzn. Trzebinia – Kraków Główny, Chałupki – Bohumin i Sucha Beskidzka – Zakopane).

Ornakiem do Zakopanego

W okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia 2023 r. wszyscy podróżni mogą pojechać z Kolejami Śląskimi do Zakopanego. Pociąg Sprinter Ornak kursuje w relacjach:

  • Katowice – Zakopane (odjazd z Katowic o 7:02),
  • Poronin – Katowice (odjazd z Poronina o 16:18).

Z powodu braku możliwości uruchomienia pociągu powrotnego z Zakopanego w pełnej relacji, wprowadzone zostało honorowanie biletów Kolei Śląskich w pociągu 30586/30587 uruchamianym przez POLREGIO. Pociąg ten odjeżdża z Zakopanego o godz. 15:52 i będzie skomunikowany z pociągiem KŚ 34108/34109 relacji Poronin – Katowice, odjazd z Poronina o godz. 16:18. Wszystkie ważne bilety Kolei Śląskich wystawione od stacji Poronin lub Zakopane będą honorowane w ww. pociągu POLREGIO.

Zawieszone postoje Rybnik Paruszowiec oraz Bielsko-Biała Północ

Niestety, w wyniku prowadzonego remontu infrastruktury kolejowej, postoje na przystankach Rybnik Paruszowiec oraz Bielsko-Biała Północ zostaną zawieszone. Spółka zdaje sobie sprawę, że to spore utrudnienie dla podróżujących. Właśnie dlatego, nawiązała współpracę z lokalnymi operatorami komunikacji miejskiej i miastami Rybnik oraz Bielsko-Biała. Koleje Śląskie zapewniają możliwość honorowania biletów w liniach autobusowych, umożliwiających dojazd do okolic przystanków.

Zgubione rzeczy w pociągu – jak je odnaleźć?

Dobre pytanie. Okazuje się, że Spółka rozwiązała problem zagubionych rzeczy w pociągu. Już od 15 lipca br. Koleje Śląskie uruchamiają specjalny profil na facebooku, który pomoże podróżnym w odnalezieniu pozostawionych przedmiotów podczas ich podróży pociągiem. Co ciekawe, nowy profil będzie działał w obie strony (tzn. Koleje Śląskie – podróżujący). Jak to będzie wyglądało w praktyce? Cóż formuła „spotted” pozwoli podróżującym wysłać do administratora informację o zagubionych przedmiotach. Natomiast Koleje Śląskie będą na bieżąco publikowały informację o rzeczach, które zostały znalezione w pociągach. Oczywiście zanim zostaną one przekazane do właściwych podmiotów.

Połączenia do Bohumina

Od 11 czerwca br. Koleje Śląskie uruchomiły trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bohumin – Chałupki – Bohumin, oczywiście na wniosek podróżnych. Nie da się ukryć, że właśnie ta relacja daje dostęp podróżnym do głównych połączeń czeskiej sieci kolejowej. Na razie pasażerowie mogą podróżować czeskim taborem, lecz obsługę maszynistów zapewniają Koleje Śląskie. Niemniej, od 10 grudnia 2023 r. Koleje Śląskie planują uruchomić pięć par połączeń dziennie relacji Katowice-Bohumin-Katowice, w tym przypadku własnym taborem. Według danych Spółki, pierwszy etap powrotu Kolei Śląskich do Bohumina to koszt ok. 300 tys. zł.

Kierowcy powinni uważać

Zgadza się! Niestety, stałe monitorowanie zdarzeń kolejowych wykazuje, że najwięcej niebezpiecznych zdarzeń ma miejsce na obszarach przejazdów kolejowo-drogowych. Ich główną przyczyną jest nieprawidłowa postawa kierowców pojazdów drogowych, którzy łamią przepisy ruchu drogowego i wjeżdżają na przejazd w momencie, kiedy jest to zabronione przez migającą sygnalizację oraz opuszczające się rogatki. Koleje Śląskie apelują o zachowanie ostrożności.

Akty wandalizmu

Koleje Śląskie apelują także do rodziców, aby zwrócili oni uwagę na to, w jaki sposób ich nastoletnie pociechy spędzają wolny czas. Niestety statystyki ukazują, że wakacje to czas wzrastającej liczby aktów wandalizmu, który dotyczy także taboru Kolei Śląskich. Obrzucanie pociągów kamieniami, pozostawianie kamieni na torach czy „dzieła” grafficiarzy wciąż stanowią problem, z którymi borykają się przewoźnicy kolejowi.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER