Kolejne dwa ambulansy pojechały na Ukrainę w ramach pomocy ze Śląska. W akcji bierze udział były wiceprezydent Świętochłowic

O przekazaniu załadowanej po brzegi karetki medycznej, która trafiła na przejście graniczne w Medyce pisaliśmy na stronach naszej gazety w marcu tego roku. Ambulans zawiózł osobiście Adam Trzebinczyk, śląski polityk i społecznik, do niedawna były wiceprezydent Świętochłowic. Trzebinczyk aktywnie współpracuje z zaangażowanymi w pomoc dla Ukrainy organizacjami, szczególnie ze stowarzyszeniem „Pokolenie” oraz Fundacją Onkologiczną „Rakiety”.

fot. Adam Trzebinczyk Profil Publiczny (FB)
Ambulanse dla Ukrainy

Stowarzyszenie „Pokolenie” oraz Fundacja Onkologiczna „Rakiety” przygotowały i przekazały kolejne dwa ambulanse. Przyjechali po nie na początku lipca żołnierze z Charkowa i Żytomierza. Pojazdy zostały ponownie zaopatrzone w niezbędną żywność oraz środki medyczne.

- Wakacje to czas dla naszej rodziny, przyjaciół, znajomych. To moment na odpoczynek, na beztroskie chwile, ale także to czas na chwilę refleksji i wyhamowania od gonitwy dnia codziennego. (…) Powinniśmy jednak sobie zdawać sprawę, że za naszą wschodnią granicą nadal trwa wojna. Ukraina nadal walczy, także o naszą wolność i prawo do samostanowienia. Walczy o to żebyśmy beztrosko mogli spędzić wakacje. Żebyśmy mogli w miarę spokojnie żyć – napisał na swoim społecznościowym profilu były wiceprezydent Świętochłowic.

Podkreśla, że rozmowa z nimi niosła wiele emocji. Z jednej strony radość, że można pomóc, że ta praca ma sens, a drugiej strony wielki smutek i gniew. Goście z Ukrainy opowiadali, że miasta Charkowa już nie ma, że na froncie Rosjanie są bezwzględni dla jeńców i ludności cywilnej - mordują, niszczą i rabują.

Ukraińcy się nie poddadzą

Mówili także, że nigdy się nie poddadzą i że będą walczyć do zwycięstwa albo własnej śmierci. Mówili jak bardzo brakuje im sprzętu, broni i amunicji. Jak zażarta jest walka. Jak walczą o każdy centymetr własnej ziemi, wioski czy domu.

- Wdzięczność Ukraińców dla Polaków, a ich nieugięta postawa pokazuje, że trzeba im pomagać. Pamiętajmy, że gdzieś tam daleko (a jednak bardzo blisko), ktoś walczy za naszą i waszą wolność. Za tę odwagę i hart ducha możemy się odwdzięczyć – podsumował Adam Trzebinczyk.

Ambulanse dla Ukrainy
Ambulanse dla Ukrainy

czytaj więcej:

Pracownicy Banderozy podczas koszenia trawy

Miało być pięknie, a spółdzielniom socjalnym grozi upadłość

Daniel Beger i Jakub Chełstowski

Śląski PiS zakończył współpracę z Danielem Begerem. Sprawdź

243213926 4974967379184862 9124077953182511640 n

Trzebinczyk: Prezydent stopniowo odbierał mi kompetencje

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Instytut

Na Śląsku powstał Instytut Rozwoju...

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo