Kończy się polisa OC – co robić?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu to coś, czego trzeba pilnować. Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, jak załatwić temat w danych okolicznościach. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik. Oto co zrobić, gdy polisa OC wymaga naszej uwagi.

20240507170422 pexels photo 4173098 jpeg

Automatyczne przedłużenie OC

Ubezpieczenie samochodu wiąże się z tym, że jego brak prowadzi do poważnych konsekwencji. Dotyczy to wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. Kary za brak OC to bolesna sprawa dla portfela, dlatego ubezpieczycielom prawo pozwala na przedłużenie polisy w trybie automatycznym. Kiedy upływa jej termin, ubezpieczenie po prostu zostaje wznowione jakby nigdy nic. Często właściciel pojazdu nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, póki nie musi dokonać opłaty. Czy tak jest zawsze?

Nie. Roczna polisa OC może zostać przedłużona w ten sposób i to pod warunkiem, że nie zmienił się właściciel auta. Oczywiście sprzedający musi o tym poinformować ubezpieczyciela. Inaczej spadnie na niego mus opłacenia wznowionego OC. Poza tym w samych zapisach umowy może być wzmianka o dodatkowych warunkach, w których nie dojdzie do przedłużenia. Chodzi na przykład o niedopłatę paru złotych. Może ona skutecznie zablokować wznowienie ubezpieczenia OC. W każdej z tych sytuacji ubezpieczyciel na pewno poinformuje klienta. Wówczas trzeba już tylko dokonać wymaganej wpłaty i gotowe. Ubezpieczenie auta będzie kontynuowane na dotychczasowych warunkach. To jednak nie wszystkim może pasować.

Na czym polega wypowiedzenie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu różni się w zależności od firmy, z jaką podpisało się umowę. Chodzi głównie o ceny, ale i zakres ubezpieczenia oraz szczegóły holowania na przykład. Jest wiele powodów, dla których możemy chcieć zmian. Wówczas wystarczy powiedzieć wprost: wypowiadam OC!

Kończąca się polisa OC to dobra okazja, aby wprowadzić pewne korekty. Niemniej można to zrobić nawet w trakcie trwania umowy, z tym że przerwanie aktualnego OC musi odbyć się w należyty sposób. Nie wystarczy zadzwonić do miejscowego agenta i go o tym poinformować. Trzeba sporządzić wniosek. Następnie trzeba go własnoręcznie podpisać i z wyprzedzeniem dostarczyć na właściwy adres. Można to zrobić drogą elektroniczną, skan dokumentu jest bowiem ważny w takim samym zakresie co oryginał.

Zachowanie poprawności formalnej nakłada na ubezpieczyciela obowiązek anulacji polisy OC. W takiej sytuacji zostanie potrącona składka na ubezpieczenie pojazdu wyłącznie w takim zakresie, w jakim dana polisa była aktywna. Jeśli więc wypowiedzenie OC auta ma miejsce w połowie roku, zostanie nam zwróconych tylko cześć składek. Nową polisę zaś musimy sobie zapewnić praktycznie natychmiast. Nawet jeśli auto cały czas stoi w garażu.

Polisa OC w pakiecie

Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że cały czas mówimy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Skuteczna rezygnacja z OC niekoniecznie spowoduje przerwanie innych świadczeń. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków na przykład może być kontynuowane, jeśli zostało wykupione w tej samej firmie. To samo dotyczy autocasco. To są produkty dodatkowe, których kupować wcale nie musimy. Nie należy więc zakładać, że zakończenie OC spowoduje jednoczesną anulację innych świadczeń.

Podobnie rzecz może wyglądać w przypadku automatycznego przedłużenia. Polisa OC się odnowi samoczynnie z początkiem nowego cyklu rozliczeniowego. NNW jednak nie musi. Siłą rzeczy wszystko zależy od zapisów w umowie i warunków pakietu, który się wykupiło. Powinno się mieć tego świadomość.