Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy” – czas, start!

„Śląski Komiks Powstańczy” to nie lada gratka dla miłośników historii województwa śląskiego, a także komiksów. Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju postawiła wszystko na jedną kartę i zorganizowała nietuzinkowy Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy”. Każda artystyczna dusza może spróbować swoich sił i zawalczyć o 8 tysięcy złotych. Co trzeba zrobić?

MPŚ konkurs 1920x1080

O czym jest konkurs?

Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy” to konkurs plastyczny, czyli to co artystyczne dusze lubią najbardziej. Uczestnicy muszą stworzyć komiks, którego tematyka musi nawiązywać do:

  • Powstań Śląskich (1919, 1920, 1921),
  • Plebiscytu na Śląsku (1920),
  • Włączenia Śląska do Rzeczpospolitej (1922).

Spokojnie, do wyboru mają tylko jeden temat, a nie wszystkie trzy. Jakimi technikami powinni się posługiwać? Mogą zdecydować się na:

  • Rysunek,
  • Malarstwo,
  • Grafikę komputerową.

Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju, czyli Organizator Konkursu wraz z Partnerami: Stowarzyszeniem POKOLENIE i Muzeum Śląskim przewidują tylko jeden etap. Limit wieku nie istnieje, a więc każdy może spróbować swoich sił – indywidualnie lub w grupie 3-osobowej (maksymalnie).

Jedna historia, czy kilka?

Praca konkursowa może opowiadać jedną, kilka lub cały zbiór zamkniętych historii jednoplanszowych. Praca powinna się składać z 6 plansz w formacie A4 (pionowo), ale nie może przekroczyć 15 plansz. Jeżeli chodzi o slogany to muszą być one wyłącznie w języku polskim. Co do samych plansz, to należy odpowiednio podpisać każdą z osobna. Dokładna instrukcja znajduje się w regulaminie konkursu.

Uczestnicy, decydujący się na przesłanie swoich prac w formie kserokopii lub wydruków składają je w dwóch egzemplarzach. Nie powinni zapomnieć o płycie CD z pracą w wersji elektronicznej (format plików: 150 dpi RGB (JPG, PDF) oraz wersji do druku (A4 - 300 dpi CMYK).

Termin nadsyłania prac mija…

15 kwietnia 2022 roku, a więc czasu jest jeszcze całkiem sporo. Pracę można wysyłać pocztą, kurierem, a także osobiście odwiedzając Biuro Konkursu, znajdującego się w siedzibie Partnera Organizatora – Muzeum Śląskim (ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice). Prace należy oznaczyć jako „Śląski Komiks Powstańczy”. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie www 15 maja 2022 roku.

Co z nagrodami?

Organizator Konkursu wyodrębnił takie nagrody jak:

  • I nagroda w wysokości 8 000 zł brutto,
  • II nagroda w wysokości 5 000 zł brutto,
  • III nagroda w wysokości 3 000 zł brutto.

Wyróżnione jak i zwycięskie prace będzie można podziwiać w antologii „Śląski Komiks Powstańczy”. Każdy laureat otrzyma aż 5 autorskich sztuk monografii. Więcej informacji na temat konkursu, zwłaszcza regulamin znajduje się na oficjalnym Fan Page’u Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” – TUTAJ.

Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy” czeka na zgłoszenia!

Śląski Komiks Powstańczy – informacje
E-mail: konkurs@pokolenie.org.pl
Tel.: 32 209 00 02
WWW (STOWARZYSZENIE POKOLENIE) | FACEBOOK (KOMIKSOWY KONKURS POWSTAŃCZY)