Kredyt na 500+ – sprawdź czy można wziąć kredyt na 500 plus i który bank go udziela?

Aby uzyskać kredyt w banku trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich są odpowiednio wysokie zarobki albo prowadzenie działalności gospodarczej. Najczęściej bank wymaga potwierdzenia dochodu odpowiednimi dokumentami, np. zaświadczeniem o zarobkach od pracodawcy. Jednak jeśli nie pracujesz, a uzyskujesz pieniądze z programu Rodzina 500+ to czy masz szansę starać się o kredyt? Wyjaśniamy.

Pexels andrea piacquadio 806835

Rodzina 500 plus – na czym polega program?

Rodzina 500+ to rządowy program, wprowadzony w 2016 roku, mający na celu zwiększenie dzietności oraz poprawę warunków życia rodzin w Polsce. Według założeń projektu, rodzina otrzymuje co miesiąc 500 złotych na każde dziecko, aż do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. Kwota jest wypłacana wszystkim osobom, które złożą wniosek o to świadczenie, niezależnie od wysokości dochodu i sytuacji materialnej rodziny. Od 2022 roku obsługą programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kredyt na 500 plus – czy to możliwe?

Świadczenie otrzymywane z tego programu rządowego jest z pewnością swego rodzaju dochodem. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy niestety jest ono niewystarczające, by zdolność kredytowa została oceniona pozytywnie. Przede wszystkim kwota ta jest zbyt niska, by kredytobiorca był w stanie zagwarantować bankowi, że spłaci ratę. Dlatego większość placówek bankowych oprócz wskazania 500+ jako źródła utrzymania, oczekuje również potwierdzenia innego dochodu. Udzielając kredytu, banki nie patrzą bowiem tylko na to, czy kredytobiorca ma z czego spłacić ratę. Jego zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie wydatków na życie, opłat i innych zobowiązań.

Niewątpliwie program 500+ jest dodatkowym źródłem pieniędzy dla każdej rodziny. Dlatego Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że można brać to świadczenie pod uwagę, oceniając zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Ostatecznie jednak to bank podejmuje decyzję o tym, czy przyzna pożyczkę czy też nie. Jedno jest pewne – 500 plus jako jedyne źródło dochodu nie może być podstawą do uzyskania kredytu gotówkowego.

W przypadku kredytów hipotecznych, które są zobowiązaniem długoterminowym i z reguły charakteryzują się wysoką ratą, 500+ to stanowczo za mało, by się o taki kredyt ubiegać.

Gdzie można starać się o pożyczkę tylko na 500+?

Poza bankami, można pożyczyć pieniądze od firm pozabankowych. Wiąże się z tym oczywiście minus, jakim jest wysoki koszt kredytu. Firmy takie z reguły łagodniej traktują zdolność kredytową niż banki, ale liczą sobie za to dodatkowe oprocentowanie. Czy oznacza to, że w takiej placówce bez problemu otrzymasz kredyt, podając jako źródło dochodu wyłącznie świadczenie 500+? Niekoniecznie. Nawet w takich firmach do uzyskania tzw. „chwilówki” należy wykazać, że spłata rat będzie możliwa. Mimo że parabanki nie proszą czasem nawet o potwierdzenie dochodów, mają narzędzia, przy pomocy których oceniają zdolność potencjalnego klienta do regularnego opłacania rat.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kredytu na 500+, zajrzyj tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-500-plus/.