Kto w Gliwicach nie może narzekać na brak pracy? Sprawdzamy!

Rynek pracy w Gliwicach, podobnie jak na całym Górnym Śląsku, nie ulega dużym zmianom. Od kilku lat stopa bezrobocia w regionie utrzymuje na niskim poziomie. Z drugiej strony są branże, w których nie ma zbyt wielu ofert pracy. A zatem, w jakim zawodzie można szybko znaleźć pracę w Gliwicach? Co oferują pracodawcy? Jaką branżę można polecić osobom, które planują zmianę kwalifikacji? Analiza aktualnych ofert pracy prowadzi do ciekawych wniosków.

Wpisy Artykuły Kto w Gliwicach nie może narzekać na brak pracy? Sprawdzamy!

W jakich branżach brakuje rąk do pracy?

Wpisując hasło praca w Gliwicach na portalu GoWork.pl widać wyraźnie, na jakie zawody popyt jest duży, a na jakie znikomy. Zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach wygląda nieco podobnie jak w pozostałych regionach kraju. Dziwić może niewiele ofert pracy w branży farmacji, opieki zdrowotnej oraz edukacji. Za to mnóstwo ofert dotyczy pracy fizycznej, w różnych gałęziach gospodarki produkcyjnej, często na stanowisku wymagającym specjalistycznych kwalifikacji.

Aktualnie, w drugiej połowie września 2022 roku, liczba ofert pracy w odniesieniu do wybranych zawodów, stanowisk i branży, kształtuje się następująco:

  • sprzedawca/kasjer – 50 ofert,
  • pracownik fizyczny linii produkcyjnej – 33 oferty,
  • kierowca z uprawnieniami kategorii C – 25 ofert,
  • psycholog – 21 ofert,
  • nauczyciel - 18 ofert,
  • pielęgniarka 7 ofert,
  • magister farmacji – 2 oferty.

Analiza sytuacji na gliwickim rynku pracy prowadzi do wniosków, że największe zapotrzebowanie na pracowników jest w handlu, produkcji i transporcie. Spory wybór ofert jest też dla spawaczy, pracowników ochrony, psychologów, pracowników księgowości i magazynierów. Oferty pracy w szkolnictwie dotyczą przede wszystkim nauczycieli w przedszkolu, nauczycieli wspomagających i pedagogów szkolnych. Niewiele jest ofert dla pielęgniarek i farmaceutów.

Wpisy Artykuły Kto w Gliwicach nie może narzekać na brak pracy? Sprawdzamy!

Jakie oczekiwania mają pracodawcy? Co oferują pracownikom?

Z analizy wymagań pracodawców przedstawionych w wybranych ofertach wynika, że branże poszukujące pracowników, próbują przyciągnąć ich, obiecując możliwość rozwoju zawodowego, elastyczny czas pracy, miłą atmosferę oraz pakiet prywatnej opieki medycznej. Mimo braku rąk do pracy, w wielu ofertach nie podano stawki wynagrodzenia. Ponadto wielu pracodawców proponuje umowę-zlecenie zamiast stabilnej umowy o pracę. W niektórych przypadkach wymagania pracodawców wydają się być zbyt wygórowane. Kilka firm z branży ochrony wymaga od kandydatów orzeczenia o niepełnosprawności, a przy tym pełnej dyspozycyjności i gotowości do pracy zmianowej, oferując pracę na umowę-zlecenie.

Praca w Gliwicach. Co doradzić osobom, które bezskutecznie szukają pracy?

Jeśli w wyuczonym lub wykonywanym zawodzie brakuje ofert pracy, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przekwalifikowanie. Osobom, które nie wiedzą, jaką branżę wybrać, warto polecić spotkanie z doradcą zawodowym. Zdobycie nowych uprawnień wiąże się często ze sporymi kosztami. Tu z pomocą przyjść mogą urzędy pracy, oferujące kursy i szkolenia zawodowe, finansowane z funduszy unijnych aktywizujących osoby nieczynne zawodowo. Poza tym wiele ośrodków doskonalenia zawodowego także oferuje bezpłatne lub tanie zawodowe kursy kwalifikacyjne, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć satysfakcjonującą pracę.

czytaj więcej:

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe. Sprawdź te oferty

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź

Kiedy mniej znaczy więcej, czyli dlaczego warto czytać etykiety

Kiedy mniej znaczy więcej, czyli warto czytać etykiety

Zdjęcie główne

Najlepszy pomysł na odpoczynek? Zapraszamy nad Bałtyk!

Zdjęcie główne Olsztynski zamek fot worldisbeautifuleu

Olsztyn – miasto, które klimatem urzekło samego Kopernika

Plaża we Władysławowie fot Jakub Groenwald

A może nad morze? Władysławowo to odpowiednie miejsce!