Kto w Gliwicach nie może narzekać na brak pracy? Sprawdzamy!

Rynek pracy w Gliwicach, podobnie jak na całym Górnym Śląsku, nie ulega dużym zmianom. Od kilku lat stopa bezrobocia w regionie utrzymuje na niskim poziomie. Z drugiej strony są branże, w których nie ma zbyt wielu ofert pracy. A zatem, w jakim zawodzie można szybko znaleźć pracę w Gliwicach? Co oferują pracodawcy? Jaką branżę można polecić osobom, które planują zmianę kwalifikacji? Analiza aktualnych ofert pracy prowadzi do ciekawych wniosków.

Wpisy Artykuły Kto w Gliwicach nie może narzekać na brak pracy? Sprawdzamy!

W jakich branżach brakuje rąk do pracy?

Wpisując hasło praca w Gliwicach na portalu GoWork.pl widać wyraźnie, na jakie zawody popyt jest duży, a na jakie znikomy. Zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach wygląda nieco podobnie jak w pozostałych regionach kraju. Dziwić może niewiele ofert pracy w branży farmacji, opieki zdrowotnej oraz edukacji. Za to mnóstwo ofert dotyczy pracy fizycznej, w różnych gałęziach gospodarki produkcyjnej, często na stanowisku wymagającym specjalistycznych kwalifikacji.

Aktualnie, w drugiej połowie września 2022 roku, liczba ofert pracy w odniesieniu do wybranych zawodów, stanowisk i branży, kształtuje się następująco:

  • sprzedawca/kasjer – 50 ofert,
  • pracownik fizyczny linii produkcyjnej – 33 oferty,
  • kierowca z uprawnieniami kategorii C – 25 ofert,
  • psycholog – 21 ofert,
  • nauczyciel - 18 ofert,
  • pielęgniarka 7 ofert,
  • magister farmacji – 2 oferty.

Analiza sytuacji na gliwickim rynku pracy prowadzi do wniosków, że największe zapotrzebowanie na pracowników jest w handlu, produkcji i transporcie. Spory wybór ofert jest też dla spawaczy, pracowników ochrony, psychologów, pracowników księgowości i magazynierów. Oferty pracy w szkolnictwie dotyczą przede wszystkim nauczycieli w przedszkolu, nauczycieli wspomagających i pedagogów szkolnych. Niewiele jest ofert dla pielęgniarek i farmaceutów.

Wpisy Artykuły Kto w Gliwicach nie może narzekać na brak pracy? Sprawdzamy!

Jakie oczekiwania mają pracodawcy? Co oferują pracownikom?

Z analizy wymagań pracodawców przedstawionych w wybranych ofertach wynika, że branże poszukujące pracowników, próbują przyciągnąć ich, obiecując możliwość rozwoju zawodowego, elastyczny czas pracy, miłą atmosferę oraz pakiet prywatnej opieki medycznej. Mimo braku rąk do pracy, w wielu ofertach nie podano stawki wynagrodzenia. Ponadto wielu pracodawców proponuje umowę-zlecenie zamiast stabilnej umowy o pracę. W niektórych przypadkach wymagania pracodawców wydają się być zbyt wygórowane. Kilka firm z branży ochrony wymaga od kandydatów orzeczenia o niepełnosprawności, a przy tym pełnej dyspozycyjności i gotowości do pracy zmianowej, oferując pracę na umowę-zlecenie.

Praca w Gliwicach. Co doradzić osobom, które bezskutecznie szukają pracy?

Jeśli w wyuczonym lub wykonywanym zawodzie brakuje ofert pracy, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być przekwalifikowanie. Osobom, które nie wiedzą, jaką branżę wybrać, warto polecić spotkanie z doradcą zawodowym. Zdobycie nowych uprawnień wiąże się często ze sporymi kosztami. Tu z pomocą przyjść mogą urzędy pracy, oferujące kursy i szkolenia zawodowe, finansowane z funduszy unijnych aktywizujących osoby nieczynne zawodowo. Poza tym wiele ośrodków doskonalenia zawodowego także oferuje bezpłatne lub tanie zawodowe kursy kwalifikacyjne, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć satysfakcjonującą pracę.