Matematyczne potyczki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świętochłowicach w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

1 października to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świętochłowicach przygotowano z tej okazji wiele kreatywnych zdań i atrakcji dla wszystkich uczniów. Wybrano także „Mistrza Mnożenia”.

Uczniowie SP5 oraz licealiści II LO hucznie świętowali Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dostosowanych do dzieci w różnym wieku, a więc nie zabrakło zagadek, „egzaminów” i nadania tytułu „Mistrza Mnożenia”.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia były zapowiedziane dużo wcześniej – uczniowie zobaczyli na szkolnych korytarzach ciekawe zadania matematyczne o różnym stopniu trudności, które dzięki kolorom zachęcały do ich rozwiązania. Ponadto każda klasa miała zadania do wykonania, np. przygotowanie stroju oraz okrzyku związanego z tabliczką mnożenia. Kreatywność uczniów nie znała granic – w piątek można było podziwiać pomysłowość dzieci i młodzieży. Ponadto w budynku przy ul. Sudeckiej rozbrzmiewały piosenki i rymowanki matematyczne oraz nauka tabliczki mnożenia po włosku.

Wiele pozytywnych emocji wzbudziły także egzaminy. Choć to słowo budzi raczej lęk, w ZSO nie były one niczym strasznym – wręcz przeciwnie, ponieważ młodsi uczniowie sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przez starszych kolegów i koleżanki, np. klasy trzecie SP przepytywały klasę IV, klasa VII sprawdzała wiedzę uczniów klas I i II LO, natomiast klasy I LO egzaminowały tegoroczne klasy maturalne. Takie rozwiązanie sprawiło, że panowała przyjemna, pełna życzliwości atmosfera, która jeszcze bardziej zintegrowała całą społeczność szkolną.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był wybór „Mistrzów Mnożenia” – zarówno spośród uczniów SP5, jak i II LO. Kandydaci musieli dokonać różnych obliczeń w ciągu trzech minut, ale rekordzista wykonał wszystkie działania w minutę, co jest naprawdę imponujące.

Znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna nie tylko w szkole, ale i w codziennym życiu, więc każda akcja, która zachęca do jej znajomości, jest bezcenna – zwłaszcza gdy odbywa się ona we wspaniałej atmosferze zabawy. Jak mówi jedna z organizatorek wydarzenia: „Impreza z pewnością już na stałe wpisała się do kalendarza imprez szkolnych organizowanych corocznie w Zespole Szkół Ogólnokształcących, ponieważ przyniosła wiele radości zarówno uczniom, jak i nauczycielom”.