Mogą uratować życie. Czujniki dymu i czadu dla mieszkańców Świętochłowic

Prezydent Świętochłowic i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalowej przekazali świętochłowickiej Straży Pożarnej kolejną partię czujników dymu i czadu. Urządzenia trafią do mieszkańców miasta.

Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to cichy zabójca. Nie widać go, ani nie czuć. Jedynym sposobem, by uniknąć ewentualnego niebezpieczeństwa związanego z tym silnie trującym gazem, są odpowiednie czujniki. Prezydent Świętochłowic, Daniel Beger i prezes MPGL w Świętochłowicach, Tomasz Lemański przekazali świętochłowickiej Państwowej Straży Pożarnej kolejną partię czujników czadu i dymu, które trafią do mieszkańców miasta.

Skąd się bierze czad?

Czad to gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny. Jest lżejszy od powietrza, więc łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Potencjalne źródła tlenku węgla to piece (gazowe, węglowe lub olejowe), kominki czy kuchnie gazowe. Powstaje on w wyniku niepełnego spalania paliw spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać m.in. z braku dopływu powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu złej regulacji palnika gazowego, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego.

Od początku tego roku świętochłowiccy strażacy interweniowali 43-krotnie w zdarzeniach związanych z uwalnianiem się tlenku węgla. Przedstawiciele MPGL i Straży Pożarnej apelują o przestrzeganie przepisów oraz o natychmiastowe zgłaszanie wszelkich potencjalnych zagrożeń. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń dotyczących uwolnienia się tlenku węgla lub zapalenia się sadzy w kominie, mieszkańcy proszeni są o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod numer 998 lub 112. Problemy techniczne z instalacjami należy zgłaszać do MPGL.

czytaj więcej:

Zawalił się dach budynku w Świętochłowicach

Zawalił się dach budynku w Świętochłowicach

Czekali prawie ćwierć wieku Świętochłowiccy strażacy w końcu mają swój sztandar

Świętochłowiccy strażacy w końcu mają swój sztandar

Straż pożarna sztandar

Zbiórka na sztandar dla strażaków ze Świętochłowic

Nowe samochody pożarnicze Państwowej Straży Pożarnej ze Świętochłowic

Nowe wozy strażaków ze Świętochłowic

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo