Najpierw gmina pozwała byłego rzecznika Urzędu Miasta, teraz były rzecznik pozwie prezydenta?

Jak już informowaliśmy, gmina Świętochłowice pozwała byłego rzecznika Daniela Begera – Patryka Koselę. Sprawa ma już ciąg dalszy. Teraz to Patryk Kosela zapowiada, że pozwie prezydenta miasta.

Facebook/ Daniel Beger - Prezydent Świętochłowic
Prezydent Świętochłowic Daniel Beger

Przypomnijmy: do Sądu Okręgowego w Katowicach wpłynął pozew (złożony przez obsługującą Urząd Miasta kancelarię prawną) przeciwko byłemu rzecznikowi świętochłowickiego magistratu, Patrykowi Koseli. Pozew dotyczy wpisu w mediach społecznościowych, na prywatnym profilu byłego rzecznika miasta. Kosela skrytykował wprowadzenie w magistracie kodeksu etyki, nazywając jego zapisy „dzikim zamordyzmem” i opatrując hasłami: „Białoruś, Rosja, Beger, Łukaszenka, Putin, cenzura, autorytaryzm”.

Czytaj więcej: Gmina pozywa byłego rzecznika magistratu

„Miarka się przebrała”

„Beger po godzinach” to nazwa jednego z profili prezydenta Świętochłowic Daniela Begera w mediach społecznościowych. Prezydent występuje tam jako publicysta, wypowiadając się w sprawach dotyczących piastowania swojego stanowiska. To właśnie tam ukazał się obszerny komentarz odnoszący się do sprawy.

Długo nie reagowałem na aktywność Pana Patryka Koseli w mediach społecznościowych, gdy jeszcze jako pracownik obrażał mnie we wpisach i w komentarzach. Jednak miarka się przebrała z chwilą, w której stwierdził, że w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach panuje zamordyzm, który stał się prawem. Mnie natomiast porównał do W. Putina oraz do A. Łukaszenki. To wszystko działo się w czasie, w którym wszyscy skupialiśmy się na tym, aby pomóc ukraińskim uchodźcom. W czasie, w którym pierwszy z dyktatorów już miał postawione zarzuty popełnienia zbrodni wojennych. Porównanie Gminy Świętochłowice do państw zbrodniczych jakimi są Rosja oraz Białoruś w sposób rażący narusza jej dobre imię – i właśnie dlatego to Gmina jest w tej sprawie powodem. Niezależnie od tego, jak to oceniacie, proszę o jedno: zastanówcie się, jak poczulibyście się w takiej sytuacji – pisze między innymi o swojej decyzji prezydent Świętochłowic.

Jako ilustrację do tego komentarza wykorzystano grafikę ze zdjęciami byłego rzecznika Patryka Koseli, a także Władimira Putina, Aleksandra Łukaszenki. Jest też ilustracja wojenna. Umieszczono tam również tekst postu, który stał się przedmiotem sądowego powództwa.

„Sprawę skieruję na drogę prawną”

Na wpis i grafikę ze swoją podobizną zareagował już były rzecznik Daniela Begera – Patryk Kosela. Zapowiedział, że podejmie działania prawne w stosunku do prezydenta, a także wobec osoby, która tę grafikę przygotowała. Wezwał prezydenta, aby ten w ramach dostępu do informacji publicznej ujawnił imię i nazwisko osoby, która grafikę przygotowała.

Za karę, że opowiedziałem o historii z pozwaniem mnie do sądu i żądaniem pieniędzy dla stowarzyszenia Begera, zostałem teraz bohaterem mema. Użyto mojego prywatnego zdjęcia w otoczeniu zdjęć Putina i Łukaszenki, a także ofiar wojny w Ukrainie (…). Sprawę ohydnej grafiki i treści jej wymowy skieruję na drogę prawną – czytamy między innymi w komentarzu byłego rzecznika.