Niedzielny spacer po najstarszej dzielnicy miasta. W Chropaczowie odbyła się wyjątkowa wycieczka

„Spacer po Chropaczowie”, czyli szóste tegoroczne spotkanie dotyczące odkrywania kolonii robotniczych na Górnym Śląsku i Zagłębiu. To także spotkanie z dawnymi zwyczajami i tradycjami naszego regionu. Zorganizowana po naszym mieście wycieczka z historią w tle jest już drugim takim wydarzeniem w Świętochłowicach. A wszystko za sprawą projektu Familoki 2.0.

Spora grupa osób odwiedziła w niedzielę Chropaczów. Z ciekawością słuchali opowieści o najstarszej dzielnicy Świętochłowic, która ma bogatą historię.

Wszystko zaczęło się od Chropaczowa, dzielnicy starszej od miasta. Chropaczów – pierwotnie wieś – później samodzielne miasto ostatecznie został włączony do Świętochłowic. Tę najstarszą dzielnicę miasta można było odwiedzić za sprawą wydarzenia „Spacer po Chropaczowie”. W zeszłą niedzielę po południu odbyła się wyjątkowa wycieczka śladami dawnych miejsc. Uczestnicy przeszli koło dawnego ratusza, domów robotniczych i wspięli się na teren hałdy Ajski. Zwiedzający zobaczyli tereny, gdzie kiedyś mieściły się wielkie zakłady przemysłowe – Schlesiengrube czy Guidottohutte. Nie zabrakło także rozmów o śląskich rabusiach i zbójach, którzy grasowali na przełomie XIX i XX wieku. Był także czas na poszukanie miejsc znanych z kadrów filmowych. Niemały kawałek lokalnej historii został przypomniany i utrwalony. Za dwa tygodnie kolejne tego typu spotkanie odbędzie się już w innym miejscu – w kolonii robotniczej w Knurowie.

czytaj więcej:

Wycieczka dwie wieże cis 1

Świętochłowice-Zgoda. Spacer pod Dwiema Wieżami KWK Polska

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Odszedł Piotr Jojko

Odszedł Piotr Jojko

Pakiet

Miliard złotych dla śląskich przedsiębiorców!

1ba6f013b03d3119f460bad3db0fbe5d XL

Janosik odszedłby z kwitkiem