Nowy przewodniczący Rady Miejskiej w Świętochłowicach

Niespodziewana zmiana w świętochłowickiej Radzie Miejskiej. Ze stanowiska zrezygnował Zbigniew Nowak, dotychczasowy przewodniczący rady. Wybrano jego następcę.

fot. FB/Bartosz Karcz
Bartosz Karcz

Zmiany na fotelu przewodniczącego Rady Miejskiej w Świętochłowicach nic nie zapowiadało i dla wielu decyzja Zbigniewa Nowaka była zaskoczeniem. Przed sesją rady, zaplanowaną na czwartek – 12 stycznia 2023 r., nie było takiego punktu w porządku obrad, ale został on dodany już w jej trakcie.

Dotychczasowy przewodniczący nie podał powodów swojej rezygnacji. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Świętochłowic, Daniel Beger, który stwierdził, że „takie decyzje ad hoc są trudne do szybkiej analizy”.

- Nie ma co ukrywać, że ostatnie cztery lata były bardzo ciężkie dla samorządu. Uwzględniając m.in. kwestię programu naprawczego i działań, które trzeba było wprowadzić i nie udałoby się to, gdyby nie sprawny przewodniczący. Pragnę serdecznie podziękować panu przewodniczącemu. Być może potrzebuje pewnej pauzy, która z powrotem pozwoli mu nabrać energii do tego, żeby dalej funkcjonować – powiedział prezydent Beger.

Radni przyjęli rezygnację Zbigniewa Nowaka, a jedynym kandydatem na jego następcę był Bartosz Karcz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Świętochłowicach. Tę kandydaturę zgłosił jego partyjny kolega, Łukasz Respondek. Podkreślił, że Bartosz Karcz jest doświadczonym samorządowcem i dodał, ze sprawdzi się na tym stanowisku.

- Jest to osoba sumienna, pracowita, punktualna. Z takim przewodniczącym Rada Miejska będzie pracować sprawnie i przyjemnie – stwierdził Łukasz Respondek.

Bartosz Karcz: Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość

W tajnym głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Za powołaniem Bartosza Karcza na przewodniczącego Rady Miejskiej w Świętochłowicach było 18 osób, przeciw 2, a 1 jedna się wstrzymała. Nowy przewodniczący podziękował za wybór i stwierdził, że sprawiedliwości dziejowej stało się zadość.

- O ile cztery lata temu wybory bezwzględnie wygrał prezydent Daniel Beger, to wybory do Rady Miejskiej wygrał komitet koalicyjny Razem dla Świętochłowic i Koalicji Obywatelskiej, więc to jest trochę taka sprawiedliwość dziejowa, która następuje po czterech latach – powiedział nowy przewodniczący.

Bartosz Karcz zaznaczył także, że będzie przewodniczącym, który będzie słuchał każdej ze stron i nie zawiedzie zaufania radnych.

Daniel beger i bartosz karcz

Może Cię zainteresować:

Echa sesji absolutoryjnej. Karcz rozegrał Begera

Autor: Redakcja NGS24

15/06/2022

Daniel beger i bartosz karcz

Może Cię zainteresować:

Daniel Beger i Bartosz Karcz zawarli sojusz? Są stanowiska dla dotychczasowej opozycji

Autor: NGS24

27/01/2022

czytaj więcej:

Daniel beger i bartosz karcz

Echa sesji absolutoryjnej. Karcz rozegrał Begera

Prezydent Beger bez wotum zaufania Co z absolutorium

Prezydent Beger bez wotum zaufania. Co z absolutorium?

Jacek Kamiński

Zmiana w miejskich spółkach. MPGK i MPUK mają nowego szefa

Spolki

Kto jest kim w radach nadzorczych miejskich spółek

Brama zgoda

Gorzkie słowa do prezydenta Świętochłowic, Chodzi o Zgodę

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Rada miejska swietochlowice

Sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Co...