Oferta pracy na ,,Bookingu". Nowe oszustwo cyberprzestępców

Policjanci apelują o ostrożność i unikanie reakcji na podejrzane oferty. W ostatnim czasie oszuści podszywają się pod znane marki, w tym m.in. portal Booking, składając fałszywe oferty pracy. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze.

Oferta pracy na ,,Bookingu" - Nowe oszustwo cyberprzestępców

Nowa metoda oszustwa polega na rozsyłaniu wiadomości SMS-owych z fałszywymi ofertami pracy w branży hotelowej, podszywając się pod markę Booking i inne światowe hotele. Przestępcy obiecują atrakcyjne zarobki za zdalną pracę, co jednak wiąże się z koniecznością dokonania opłaty, najczęściej w kryptowalutach. Kontakt z rzekomym rekruterem odbywa się za pośrednictwem aplikacji Whatsapp, a cały proces rekrutacyjny jest jedynie pretekstem do wyłudzenia środków lub przejęcia konta bankowego ofiary.

Aby zabezpieczyć się przed tego typu oszustwami świętochłowiccy policjanci zalecają:

  1. Ostrożność i zdrowy rozsądek: Nie daj się zwieść atrakcyjnym ofertom pracy otrzymywanym drogą SMS-ową czy e-mailową. Przemyśl, czy oferta jest realistyczna i zawsze sprawdzaj wiadomości od nieznanych nadawców.
  2. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości: Unikaj klikania w linki czy otwierania załączników w wiadomościach od nieznanych źródeł. To często pułapki mające na celu zainstalowanie złośliwego oprogramowania.
  3. Uważaj na żądania poufnych informacji: Oszuści często proszą o udostępnienie poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane bankowe. Nigdy nie udzielaj takich informacji drogą elektroniczną.
  4. Włącz weryfikację dwuetapową: Korzystając z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i bankowości internetowej, zawsze włącz weryfikację dwuetapową. To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa.
  5. Stosuj silne hasła: Używaj trudnych do odgadnięcia haseł, różnych dla każdej usługi. Unikaj informacji osobistych w haśle.
  6. Bądź rozważny w mediach społecznościowych: Ogranicz udostępnianie informacji na swoim profilu i unikaj interakcji z nieznajomymi.
  7. Regularnie aktualizuj oprogramowanie: Zapewniaj bezpieczeństwo swojego systemu, aktualizując regularnie system operacyjny, przeglądarkę i oprogramowanie antywirusowe.
  8. Pilnuj komunikatów bezpieczeństwa: Nie lekceważ alertów bezpieczeństwa i bądź świadomy wszelkich komunikatów podczas korzystania z Internetu.

Przestrzegaj tych zaleceń, aby skutecznie zabezpieczyć się przed oszustwami internetowymi i zachować bezpieczeństwo swoich danych osobowych oraz finansowych.