Oficjalne otwarcie Klubu Dziecięcego nr 4. To 30 nowych miejsc dla najmłodszych

W tylnej części budynku Przedszkola Miejskiego nr 11 działa już nowy klub dziecięcy. Zapotrzebowanie na podobne placówki w Świętochłowicach - jest ogromne. Obecnie, w mieście funkcjonuje łącznie 5 takich miejsc (żłobek i 4 kluby). Inwestycja przy ul. Hajduki 14 warta jest ponad 3 mln zł i zapewnia miejsce dla 30 dzieci w wieku do lat 3.

5 stycznia 2023 roku, odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi w Klubie Dziecięcym nr 4 w świętochłowickiej Zgodzie. To dzielnica, w której nie brakuje nowych inwestycji mieszkaniowych. Na jej pozytywny rozwój wpływa także próba rewitalizacji stawu Kalina. W tej części miasta, pojawia się coraz więcej młodych rodziców, którzy chcą wrócić do pełnoetatowej pracy. Z myślą o takich rodzinach, udało się stworzyć kolejne publiczne miejsce dla maluchów.

- To była bardzo długa droga. Pomysłem była pomoc przede wszystkim dla mam, które chcą wrócić na rynek pracy. Po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, dla pań, które z powodu tego, że musiały się zająć po porodzie dziećmi i utraciły pracę, co niestety w tych czasach często się zdarza. Dzięki temu, że dzieci dostały tutaj miejsce u nas w placówce, te kobiety mogą spokojnie wrócić na rynek pracy - przyznaje Katarzyna Osmelak, dyrektorka Zespołu Opieki nad Dziećmi do lat 3.

Klub Dziecięcy nr 4 powstał w tylnej części budynku przedszkola. Część wysłużonych pomieszczeń została po prostu zaadaptowana pod miejsca żłobkowe. Wymagało to przeprowadzenia licznych prac modernizacyjnych. W budynku wymieniono instalacje, okna i drzwi. Wykonano także nowe podłogi, ściany i sufity. Powstały łazienki, kuchnia oraz specjalnie wyposażone sale dla najmłodszych. Takie działania były możliwe m.in. dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Mimo nowoczesnego, w pełni przystosowanego wnętrza - remontu domaga się także elewacja budynku.

- Gdyby były środki zewnętrzne, to zrobilibyśmy kompleksową modernizację całego budynku, natomiast na pocieszenie powiem, że wczoraj została podpisana umowa z wykonawcą na przygotowanie dokumentacji technicznej na termomodernizację. W momencie kiedy pojawią się środki, żeby to docieplić i wizerunkowo, żeby budynek zyskał, to na pewno będziemy startować -zdradza Daniel Beger.

Rekrutacja do Klubu Dziecięcego nr 4 w Świętochłowicach odbyła się w kwietniu 2022 roku. Szczegóły dotyczące przyjęć, oraz zasad funkcjonowania miejskich placówek można uzyskać na stronie internetowej.