Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto na Śląsku. Zakażona jest kobieta pochodząca z zagranicy

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło informację o wykryciu pierwszego w Polsce przypadku zakażenia wariantem Omikron (Omicron) koronawirusa. Wykryła go Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach.

Katarzyna Pachelska
WSSE Katowice

AKTUALIZACJA, godz. 12:30:

Podczas briefingu prasowego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek potwierdził, że mamy do czynienia z pierwszym wykrytym przypadkiem wariantu Omikron wirusa Sars-CoV-2.

- Procedury zastosowane podczas Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach zadziałały - mówił Jarosław Wieczorek. - Przed zakończeniem szczytu uczestnicy zostali przetestowani. Okazało się, że 3 osoby miały pozytywny wynik testu. Przetransportowano je do izolatorium w Myszkowie. Tam podjęto decyzję, że z uwagi na ryzyko mutacji, konieczne jest przeprowadzenie sekwencjonowania próbek pobranych od tych osób. Dokonała tego Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach - dodał.

Obywatelka Lesotho przebywa w izolatorium. Nie wymaga hospitalizacji. Będzie mogła wrócić do swojego kraju, gdy dwa testy wykażą, że nie jest już zakażona Omikronem.

AKTUALIZACJA, godz. 12:20:

Ministerstwo Zdrowia donosi, że obywatelka Lesotho, zakażona Omikronem, przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju. W trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej. W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski.

Wcześniej pisaliśmy:

W czwartek, 16 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o pierwszym (wykrytym) przypadku Omikrona w Polsce.

Pierwszy przypadek Omikrona w Polsce

Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. Główny Inspektorat Sanitarny podjął niezbędne działania - donosi Ministerstwo Zdrowia.

Co ciekawe, wg raportu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, upublicznionego na Twitterze przez wirusologa Krzysztofa Pyrcia, zakażonym ma być 30-letni mężczyzna. Wersję Omikron wykryto u niego 13 grudnia.

Czym różni się wariant Omikron od pozostałych

Wariant Omikron pierwszy raz oznaczono w Afryce, konkretnie w RPA, 24 listopada 2021 r. Dziś wiadomo, że roznosi się on znacznie szybciej niż nawet wariant Delta, powodując lawinowy wzrost zachorowań. Ostrzega przed tym WHO, Światowa Organizacja Zdrowia. W Stanach Zjednoczonych, procent przypadków COVID-19 spowodowanych przez nowy wariant koronawirusa zwiększył się 7 razy w ciągu tygodnia, od 0,4 proc. do 2,9 proc.

Omikron ma bardzo dużą liczbę mutacji, i z tego powodu może uciekać spod odpowiedzi odpornościowej uzyskanej za pomocą szczepionki.

Na razie mówi się, że Omicron przynosi łagodniejszą formę COVID-19 niż wariant Delta, ale ponieważ został wykryty stosunkowo niedawno, te informacje nie mogą być traktowane jako fakt naukowy.

16 grudnia Ministerstwo Zdrowia zaraportowało ponad 22 tys. zakażonych i prawie 600 zgonów. Liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 od początku pandemii przekroczyła 90 tysięcy.